روحانی در پانزدهمین جشنواره شهید رجایی:

دستگاه قضایی مستقل است، جنگ اقتصادی راباید باپیروزی به انتها ببریم

دستگاه قضایی مستقل است، جنگ اقتصادی راباید باپیروزی به انتها ببریم به گزارش علم عدل رئیس جمهور كشورمان با اشاره به اینكه دستگاه قضایی ما مستقل است، اظهار داشت: جنگی كه امروز بر ما تحمیل شده است جنگی اقتصادی، سیاسی و فرهنگی است كه باید آنرا با پیروزی به انتها برسانیم.به گزارش علم عدل به نقل از مهر، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور كشورمان عصر امروز در پانزدهمین جشنواره شهید رجایی، اظهارداشت: اساسا این جشنواره برای این است كه دولت و كارمندان به خلق و خوی و صبر شهید رجایی نزدیك شوند. شهید رجایی و شهید باهنر بعنوان مدیران ارشد خدوم، متواضع، ساعی و مخلص بودند و هر كجا اخلاص و خدمت در كنار هم قرار بگیرد سبب افتخار است.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه البته شرایط امروز كشورمان توأم با سختی است و مشكلاتی است كه از طرف بدخواهان و دشمنان این ملت به ملت بزرگ ما تحمیل شده است، اظهار داشت: اما در عین حال در دوران شهید رجایی و شهید باهنر هم شرایط بسیاری سختی داشتیم. تفاوت های میان آن دوران با ما است در آن شرایطی كه دشمن به سرزمین ما تجاوز كرده بود و جنگی را بر ما تحمیل كرده بود در آن شرایطی كه مزدوران و منافقان به جان مردم افتاده بودند و مردم بی گناه و مدیران خدوم به شهادت می رساندند.
وی اظهار نمود: روزهای سختی در زندگی مردم بود توطئه های فراوان مقابل مردم تحمیل شده بود و در واقع سال ۵۸ سال سختی بود برای استقرار نظام. سال ۵۹ كه خدمات این بزرگواران عموما در آن بود شرایطی بود كه انواع توطئه ها از حمله هوایی و تجاوز آمریكا به طبس گرفته تا كودتایی كه دشمنان ما طراحی نموده بودند و تجاوز عراق به خاك ایران بود؛ همه اینها در كنار هم قرار گرفته بود و علاوه بر این یك فاصله و شكافی در بین مسئولان اجرایی مقننه و قضایی آن زمان به وجود آمده بود. فاصله ای بین رئیس جمهور آن زمان با نخست وزیر با وزرا و دولت، دستگاه قضائی و مردم به وجود آمده بود و مشكلات فراوانی پیش روی مردم قرار داده بود، با وجود مشكلات مردم ما مقاومت كردند، صبر را پیشه خود ساختند و امام و نظام را تنها نگذاشتند. در جبهه دفاع مقدس حضور بهم رساندند و ما از آن مشكلات عبور كردیم.
روحانی نوع مشكلات امروز ما را متفاوت عنوان نمود و با شاره به اینكه عموما مشكل ما مشكل اقتصادی می باشد، اظهار داشت: البته جنگی كه امروز بر ما تحمیل شده جنگ اقتصادی، روانی و تا حدی سیاسی است و این جنگ را ما باید با پیروزی تمام كنیم؛ یعنی با فتح ملت ایران دربرابر متجاوزان به اتمام برسانیم. این كار نه تنها شدنی است بلكه از دیدگاه سابقه تاریخی ملت ایران و وعده های خداوند حتمی است. ما می توانیم با وحدت، اتحاد و صبر و مقاومت و البته با ابتكارات جدید برمشكلات پیروز شویم. شاید اداره كشور امروز با سبك و سیاق سال های قبل كمی متفاوت باشد، حتما باید مسئولان و مدیران ما با ابتكار جدید بتوانند معضلات و مشكلاتی كه برای ما پیش آمده را تبدیل به فرصت كنند. این كار امكان پذیر است.
مردم به ما رأی دادند تا خدمات بهتری را ارائه كنیم
وی اظهار نمود: امروز نامه ای از وزیر نیرو دریافت كردم كه او طرحی را برای برگزاری كنفرانس ها و جلسات و ارتباطات وزارتخانه اش بوسیله ویدئوكنفرانس طراحی نموده و این كار سبب صرفه جویی هایی در یكسال اخیر شده است. وزیر نیرو این امر را به همه ابلاغ نمود تا همه از این نوع شیوه استفاده كنند. مهم می باشد ما در شرایط فعلی هزینه ها را پایین بیاوریم و به خدمات مان نسبت به مردم سرعت بخشیم. باید باور نماییم خادم مردم هستیم تا این باور در ما به وجود نیایدو تا زمانی كه خودرا رئیس می دانیم نمی توانیم با مردم با چهره گشاده و روی باز برخورد كنیم؛ ما رئیس نیستیم بلكه ما خادم مردم هستیم. مردم به ما رأی دادند كه به آنهاد خدمت نماییم هرچه خدمت ما بالاتر برود مشروعیت ما بالا می رود.
روحانی افزود: مردم به ما رأی دادند تا خدمات بهتری را ارائه نماییم. مردم انتظار دارند در هر انتخاباتی كه شركت می كنند شاهد شرایط بهتر و خدمت آسان تر برای آنها باشد. با امید و هنر بیشتر باید به مردم ارائه خدمت نماییم. البته اصل دیوان و دولت یك افتخار و كار بزرگی است. از لحاظ تاریخی ما ایرانیان پرقدرت ترین مدیران در تاریخ در ساخت دیوان و دولت بودیم.
وی اضافه كرد: دولت مردی با كارمندی فرق دارد؛ سیاستمدار یعنی خواجه نصیرالدین ها و امیركبیر ها؛ در تاریخ حتی در دوران خلافت عباسی كسانی كه كشور را اداره می كردند ایرانیان بودند. اداره كشور دست وزرا و مدیران ارشد ایرانی بود؛ البته امروز امكان دارد ما عقب ماندگی هایی داشته باشیم اما ایران و ایرانی در ذات خود در هزاران سال پیش این هنر را داشته است. در انقلاب اسلامی امام بزرگوار ما بالاترین قدرت را به دولت داده اند؛ شما به نامه های امام نگاه كنید و ببینید چگونه از دولت حمایت می كنند. دولت اگر قدرتمند نباشد مردم زندگی خوشی را تجربه نخواهند كرد.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه قدرت دولت و توان دولت به معنای آن است كه دولت بتواند در صحنه سخت مدیریت اختیارات لازم را داشته باشد و كسی كه اختیارات ندارد شما چه مسئولیتی از آن می خواهید، اظهار داشت: مسئولیت ها باید متناسب با اختیارات دولت باشد. تمام دستگاه ها باید از دولت حمایت كنند و چند روز پیش كه خدمت مقام معظم رهبری بودیم بر همین نكته تاكید نمودند و گفتند دولت الان در میدان است و همه باید از دولت حمایت كنند.
نظارت برای این نیست كه مانع و سرعت گیر درست كنیم
روحانی اضافه كرد: امیرالمومنین(ع) تاكید كرده اند كه به من با نظارت و نصیحت و خیرخواهی خود كمك كنید، اما به حدی كه خالی از فریب و خیانت باشد. برخی نصیحت می كنند اما در چارچوب نصیحت هم نیش زده و خیانت میكنند. اصل نظارت و نصیحت باید سبب كمك گردد. شما بیایید نصیحت كنید اما خالصانه باشد و از فریب خالی باشد. دستگاه نظارتی باید موجب كمك باشد. بزرگترین ضربه به كشور اشتباه دخالت بجای نظارت است و اگر روزی دخالت بجای نظارت آمد ضرر آنرا مردم خواهند دید و مدیر كار نخواهد كرد.
وی با تاكید بر اینكه نظارت برای این نیست كه مانع و سرعت گیر درست نماییم و برای این نیست كه دل مدیر را بلرزانیم، اشاره كرد: نظارت برای كمك است و دستگاه نظارتی باید به مدیر كمك نماید. ما در میدان جنگ بازرسی هم داریم و امكان دارد یك گردان یا لشكر در عملیاتی خطا هم بكند و نظارت می شود اما اگر از اول بازرسی بیاید دیگر نمی گردد فرماندهی كرد. سرباز می خواهد تفنگش را بردارد می گوید نه من اول باید نظارت كنم.
رئیس جمهور افزود: هر فردی در این كشور رئیس جمهور، وزیر یا مدیر باشد اگر دستگاه نظارتی بخواهد در كارش مداخله كند آن مدیر ناموفق و تمام دستگاه های ایران خلاقیت را كنار می گذارند. از مقامات ارشد دستگاه های نظارتی خواهش می كنم یك مقدار تجدید نظر كنند؛ از مجلس شورای اسلامی می خواهم در قوانین تجدید نظر كنید. دخالت باید تعطیل شود. با دخالت دیگران دستگاه اجرایی نمی تواند به مقصد و مقصود خود برسد.
دستگاه قضایی ما مستقل است
روحانی با اشاره به اینكه دستگاه قضایی ما مستقل است و می تواند فردی را به سبب تخلف طبق قانون محاكمه بكند اما خواهش می كنم نگذارید شائبه سیاسی بیاید، اظهار داشت: اگر شائبه سیاسی بیاید قضاوت مرده است. اگر شبهه در ذهن مردم بیاید دستگاه قضایی كارش تمام است و قضاوت مشروعیت خودرا از دست می دهد و مردم باید حس كنند هر كس از هر قبیله و جناح به دادگاه برود قاضی همه را یكسان می بیند و به قیافه، منزلت، قومیت، مذهب و جایگاه طرف نگاه نمی كند؛ اگر اینطور باشد پیشرفت خواهیم كرد.
وی یكی از وظایف بزرگ امروز را مبارزه با فساد و رانت در كشور دانست و افزود: شما فكر می كنید با دادگاه و دستگاه قضایی فساد از بین می رود. هر كس این فكر را بكند اشتباه می كند. دستگاه قضایی آخرین مرحله است و اگر كسی خلاف یا جرم كرده است باید در دادگاه محاكمه شود اما با بگیر و ببند و دادگاه فساد برطرف نمی گردد. آغاز مبارزه با فساد كه بار ان اول بر دوش دولت می باشد باید جلوی آنرا بگیریم. مدیران ما باید جلوی فساد را بگیرند.
رئیس جمهور با اشاره به شعار «شفافیت، سلامت اداری و توسعه دولت الكترونیك»، اظهار داشت: همه چیز باید شفاف باشد. در تاریكی و بهتان فساد رخ می دهد. خورشید شفافیت را وقتی خاموش كنید و شب ظلمانی شود فساد هم به وقوع می پیوندد؛ باید رقابت سالم در كشور به وجود بیاید. دولت در رقابت مردم در كارها ورود پیدا نمی نماید. وقتی دولت وارد شود آن بنده خدا می ترسد و كنار می رود. این كه كارهای ما بخشی دولتی، بخشی شبه نظامی و بخشی نظامی باشد خصوصی چطور كار كند؟ شما باید رقابت سالم و آزاد را در كشور به وجود بیاورید.
ما با دولت الكترونیك باید شفافیت به وجود بیاوریم
روحانی اشاره كرد: ما با دولت الكترونیك باید شفافیت به وجود بیاوریم و این برای بخش های اداری ما سخت شده است برای اینكه قدرتشان كم می شود؛ وقتی خدمات مردم الكترونیك بشود و آنها بتوانند مشكلشان را بدون این كه چهره آن مدیر را ببینند را حل كنند، برای آن مدیر سخت می شود. اگر اساس بر اساس خدمت نباشد و بر اساس ریاست باشد مشكل حل نمی گردد. امسال یك قدم خوبی در دولت الكترونیك برداشته شد و آن الكترونیكی شدن بخش سلامت بود كه مخارج مردم كم می شود.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه مسئول سازمان اداری و استخدامی اعلام نمود كه ما دولت الكترونیك را تا آخر سال ۹۹ به انتها می رسانیم، اظهار داشت: فكر می كنم كه مقداری دیر است. برای اینكه تاریخ كه ما قول میدهیم مقداری بالا و پایین می شود. این كار بزرگ باید در دولت دوازدهم صورت گیرد. تلاش نماییم مقداری زودتر دولت الكترونیك برای خدمت رسانی به مردم و جلوگیری از فساد و ایجاد شرایط مناسب جهت زندگی مردم صورت گیرد.
وی اظهار داشت: از وزرا، فرمانداران و استانداران خواهش می كنم بیشتر به میان مردم بروند. این كار باید ادامه پیدا كند. حضور در بین مردم و بیان خدمات باید صورت گیرد. اگر خدمت را ما به مردم نگوییم دشمنان این آب و خاك شبهه در مردم ایجاد می كنند. اگر مردم نقدی دارند ما باید كاملاً آماده باشیم و انتقاد مردم را بشنویم. افكار ما بالاترین ها نیست و ما بهترین نیستیم. چرا فكر میكنید فكر ما از مردم بالاتر است. آن چیزی كه می تواند نظام ما را نگه دارد راهش این است كه مردم احساس كنند با آنها یكی هستیم. در این شرایط ما مستحكم تر بوده و می توانیم بایستیم.
روحانی با اشاره به فشاری كه دشمن بر ما وارد كرده است، اشاره كرد: اگر احساس ضعف نماییم فشار بیشتر خواهد شد. از همه شیوه ها استفاده خواهیم كرد اما اساس دولت و توان ما در مذاكره مردم هستند و اگر مردم با دولتی باشند، دولت توانمند است و دولت می تواند مذاكره كند. اگر مردم نباشند دولت نمی تواند مذاكره كند و در مجامع بین المللی حضور پیدا كند.
وی با اشاره به لزوم استفاده از مدیر جوان در كشور اظهار داشت: ما باید جوانان كشور را وارد مدیریت نماییم. در این دولت هدف گذاری كرده ایم هشت سال سن مدیران را كاهش دهیم و برای حضور بانوان در مدیریت كشور هدف گذاری ما این است كه ۳۰ درصد مدیران ما از بانوان باشد. تعداد مدیران زن از ۹ هزار و ۳۴ نفر در سال ۹۶ امروز به ۱۲۲۰۹ نفر رسیده است كه رشد ۲۵ درصدی را مشاهده می نماییم.
روحانی اظهار داشت: ما باید از جوانان و بانوان برای مدیریت كشور و اداره كشور بهره برداری نماییم و كشور متعلق به نسل جوان ما است. ما نسل اول و دوم انقلاب هستیم و باید زمینه را برای حضور نسل سوم و چهارم انقلاب آماده نماییم تا كشور پرنشاط تر و پر توان تر راه را ادامه دهد.


منبع:

1398/06/08
11:06:26
5.0 / 5
5002
تگهای خبر: ابلاغ , اسلامی , جرم , حكم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت