هشدار نماینده دادستان به مدیران بانكی:

از اموال پدران تان به افراد فاقد صلاحیت تسهیلات بدهید

از اموال پدران تان به افراد فاقد صلاحیت تسهیلات بدهید به گزارش علم عدل نماینده دادستان تهران خطاب به مدیران بانكی كه به دنبال پرداخت تسهیلات به افراد فاقد صلاحیت هستند، اظهار داشت: از اموال خودتان و پدران تان به این افراد تسهیلات بدهید، اموال بانك نزد شما امانت است.به گزارش علم عدل به نقل از مهر، رسول امیرقهرمانی نماینده دادستان تهران در دومین جلسه رسیدگی به اتهامات گروه موسوم به جهانبانی در واكنش به دفاعیات متهم اظهار داشت: كل صحبت های جهانبانی یك طرف اما ایشان باید یك سوال را واضح توضیح دهد.
وی خطاب به جهانبانی اظهار داشت: آقای جهانبانی شما صلاحیت دریافت وام آن هم به این میزان را نداشتید چطور این تسهیلات را گرفتید، كارشناس اعتباری پرونده بررسی نموده آیا به شما تسهیلات داده شود یا نه؟.
نماینده دادستان اضافه كرد: این كارشناس پس از بررسی های خود اعلام نموده نسبت های مربوط به سود و زیان و ترازنامه شركت در وضعیت مناسبی قرار ندارد، نسبت ها نشان از سود اندك داشته است و نسبت بدهی ها بالا بوده است. این كارشناس در نهایت اعلام می كند احتمال ریسك اعتباری بانك وجود دارد و با احتساب ضریب ۶۰ درصد حداقل سرمایه شركت در یك دوره ۲۹ میلیارد تومان است این اظهار نظر بی طرفانه كارشناسانه بانك است كه اعلام نموده در نهایت جهانبانی تنها ۲۹ میلیارد تومان می توانسته دریافت كند.
امیر قهرمانی خطاب به متهم اظهار داشت: پس چطور شما ۱۱۸ میلیارد تومان تسهیلات گرفتید. مدیران بانك در جلسات غیرعلنی اعلام نمودند شما به همراه برادرتان كه از دوستان آقای بخشایش و برادرتان بودند بارها به بانك بازگشت كردید.
نماینده دادستان به دیگر كارشناسی های صورت گرفته اشاره نمود و اظهار داشت: كارشناس دیگر پرونده اعلام نموده سودآوری شركت های شما ضعیف بوده است. چطور بالای ۱۰۰ میلیارد تومان به شما تسهیلات داده اند.
نماینده دادستان تهران خطاب به برخی مدیران بانكی اظهار داشت: بنده بعنوان مدعی العموم به مدیران بانكی آگهی می دهم اگر بخواهند به افراد فاقد صلاحیت تسهیلات بدهند می توانند از اموال خودشان، پدرشان و اجدادشان بدهند اما بدون رعایت بهداشت اعتباری حق ارائه تسهیلات ندارند. چونكه اموال بانك نزد آنها امانت است.
امیرقهرمانی در ادامه در ارتباط با وجوه مصروفه از تسهیلات ستاندن شده اظهار داشت: در حالی متهم می گوید تسهیلات را برای واردات كالاهای اساسی دریافت كرده كه بررسی و ارزیابی سیستمی مطالب دیگری را نشان داد.
وی خطاب به متهم اظهار داشت: ارزیابی ها نشان داده است شما پولی به حساب اشخاص حقیقی واریز كرده اید قسمتی از تسهیلات را در مجتمع فولاد واریز كرده اید چرا تسهیلات بانكی را كه برای واردات كالاهای اساسی بوده در فولاد بردید؟ همین طور در مورد دیگری در شركت شكوه نوآوران در مورد بیمه فاكتور تسهیلات، قسمتی از تسهیلات را صرف كردید آقای جهانبانی طبق مقررات بانكی بیمه تسهیلات باید از جیب خودتان هزینه می شد نه از محل تسهیلات.
وی اضافه كرد: بعضی از تسهیلات ستاندن شده هم به شركتی كه مدیرعامل آن عمار صالحی بوده واریز شده این شركت ها چه ربطی به واردات كالاهای اساسی داشته است؟
امیر قهرمانی خطاب به دادگاه اظهار داشت: آقای جهانبانی واضح توضیح دهد چرا وثایقش برای ستاندن تسهیلات آن هم در حد كلان بسیار سبك بوده است.
وی اضافه كرد: در قبال دریافت ۶۰۴ میلیارد تسهیلات وثیقه آقای جهانبانی ۱۰ درصد مسكونی، ۱۰ درصد ملكی و مابقی سفته و چك بوده است، كجای دنیا با چك و سفته تسهیلات اینچنینی دریافت می كنند بعد آقای جهانبانی می گوید ارتباطی با مدیران نداشته است.
نماینده دادستان در ادامه به برخی اظهارات متهم اشاره نمود و خطاب به وی اظهار داشت: درباب واریز پول به حساب برادر همسرتان اعلام كردید این مبالغ بابت خرید برنج بوده است این در شرایطی است كه تسهیلات به شما داده شد تا با آن كالاهای اساسی را وارد كنید نه برنج.
نماینده دادستان در ارتباط با تاسیس دفاتر از طرف متهم در دبی و آلمان اظهار داشت: حرفی نداریم كه شما در كل كشورها دفتر داشته باشید اما صحبت ما این است كه با پول خودتان این كارها را انجام بدهید.
وی در ارتباط با سهام موسسه ملل هم اظهار داشت: شما گفتید به جهت اینكه سرمایه گذاری در بخش های مختلف كنید قسمتی از سرمایه خودرا در موسسه ملل سهام گرفتید آقای جهانبانی با پول خودتان یا با تسهیلات سرمایه گذاری می كنید چرا با پول مردم در موسسه ملل سهام گرفتید؟
وی در ادامه در ارتباط با ملك مشكین شهر هم اظهار داشت: حسب اعترافات متهم، وی این ملك را از محل تسهیلات خریداری نموده است.
وی خطاب به متهم اظهار داشت: آقای جهانبانی این ملك را خودتان بفروشید و پول مردم را بدهید. بانك معتقد می باشد در صورت برداشتن این ملك سود نمی كند راست هم می گوید این ملك در بالای كوه است كه زمینه های گردشگری دارد اما طبق گفته نماینده بانك در صورت دریافت این ملك بانك هیچ مشتری برای آن ندارد. حسب قراردادها بدهی شما ۲ هزار میلیارد تومان است.


منبع:

1398/06/04
14:27:54
5.0 / 5
4992
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت