روزی كه پیامبر(ص) فرمود:

جواب قطعی را باید دخترم بدهد

جواب قطعی را باید دخترم بدهد علم عدل: روایت پیامبر از تعیین پانصد درهم مهریه فاطمه(س) و روایت امام علی (ع) از اختتام دوره نامزدی اش، گوشه هایی شیرین از واقعه تاریخی ازدواج آنهاست.امروز یكم ذی الحجه، روزی در تاریخ اسلام است كه دو انسان كامل الهی با یكدیگر ازدواج كرده اند. یكی از مهمترین رخدادهای این واقعه را باید این جمله پیامبر(ص) در هنگام خواستگاری علی (ع) دانست كه وقتی علی، دختر گرامی پیامبر را خواستگاری كرد، رسول خدا فرمودند: « جواب نهایی را من نمی دهم. نظر قطعی را باید دخترم «فاطمه» بدهد.»
اول ذی الحجه سالگرد ازدواج حضرت زهرا(س) و حضرت علی (ع) است كه در روایات مختلفی از آن یاد شده است.
این رخداد مهم در تاریخ اسلام به روایات مختلفی اول از طرف مهاجر و انصار و سپس پس از آن از طرف اهل بیت، بیان شده است. در روایات دوده آمده است. آنچه در متن زیر آمده است برگرفته از منابع حدیثی و روایی ست كه در تمامی كتب زندگینامه حضرت فاطمه(س) نقل شده است. جایگاه زن و خانواده در نگاه برترین زن مسلمان
مراسم خواستگاری
هنگامی كه حضرت علی ( درود خدا بر او ) برای خواستگاری فاطمه (درود خدا براو) رفت، پیامبر (ص) در خانه ام سلمه بود. امام علی (ع) وقتی در خانه را زد قبل از آن كه خودشان را از پشت پرده معرفی كنند، پیامبر اكرم (ص) اذن ورود را به خانه دادند و گفتند: «در را باز كنید. كسی پشت در است كه محبوب خدا و رسول شمرده می شود.» علی (ع) وارد منزل شد و سلام كرد و از روی شرم چشمانشان را بر زمین دوختند و شرم از پیامبر (ص)، مانع گفتن خواسته اشان شد.

پیامبر (ص) كه خود از حالات رفتاری و روحی امام علی(ع) با خبر بود، فرمود: «می بینم برای بیان مساله ای اینجا آمده ای. خواسته ات را بر زبان آور و آنچه در دل داری بازگو كه خواسته ات پیش من پذیرفته است.»
حضرت علی(ع) خواسته خودرا این گونه بیان كرد: «پدر و مادرم فدای شما، وقتی خردسال بودم مرا از عمویتان ابوطالب و فاطمه بنت اسد گرفتید. با غذای خود و به اخلاق و منش خود بزرگم كردید. نیكی و دل سوزی شما درباره من از پدر و مادرم بیشتر و بهتر بود. تربیت و هدایتم به دست شما بوده است. ای رسول خدا! به خدا سوگند ذخیره دنیا و آخرتم هستید. ای رسول خدا! حالا كه بزرگ شده ام، دوست دارم خانه و همسری داشته باشم تا در سایه انس با او، آرامش یابم. آمده ام تا دخترتان فاطمه را از شما خواستگاری كنم. آیا مرا می پذیرید؟»

ام سلمه می گوید: پیامبر، بسیار خوشحال شد و خطاب به علی(ع) گفت، جواب قطعی را باید دخترم فاطمه (ع) بدهد. پیامبر (ص) ماجرای خواستگاری امام علی (ع) را برای دخترش بازگو كرد، خانه ناگهان غرق در سكوت شد و حضرت فاطمه (س) از سر حیا، ساكت ماند و حرفی نزد. ناگهان پیامبر (ص) بلند شد و فرمود: «اللّه اكبر! فاطمه راضی است. سكوت او نشانه رضایت اوست.»
تعیین مهریه فاطمه
پیامبر خطاب به علی، پرسید: آیا برای این ازدواج اندوخته ای داری؟ علی (ع) پاسخ داد: شما از وضعیت من به خوبی آگاهید. امروز تمام دارایی من شمشیر، زره و شتر آبكشم است. پیامبر فرمود: شمشیرت را برای جهاد در راه خدا نیاز داری؛ شتر هم برای انجام كارهای روزمره و امرار معاش می خواهی؛ ولی این زره (پیراهن جنگی) را بفروش و پولش را برایم بیاور. علی (ع) زره را به پانصد درهم فروخت و پول را بعنوان مهریه همسرش نزد پیامبر (ص) آورد تا برای ازدواجشان هزینه كند. بدین ترتیب مهریه برترین بانوی دنیا تعیین شد و پیام مهرآفرین آن برای همه دختران مسلمان باقی ماند. این مبلغ بعنوان سنت قرار گرفت و هر یك از دوده (ع) میزان مهریه همسران خودرا به همین مقدار مشخص می كردند.
مراسم خطبه عقد
برای اجرای خطبه عقد، علی (ع) به دستور پیامبر به مسجد رفت. همین طور پیامبر(ص) به بلال دستور داد كه مهاجر و انصار را در مسجد گرد آورد. بعد از مدت كوتاهی همگی در مسجد جمع شدند. پیامبر (ص) بر منبر رفت و در حضور شاهدان، خطبه عقد برترین بانوی اسلام را در مسجد مدینه جاری فرمود. سپس برای عروس و داماد دست به دعا برداشت و فرمود: «خداوند برای شما مبارك گرداند و اجتماعتان را پاینده بدارد.»
دوره نامزدی
امام علی (ع) در خاطره ای زیبا، اختتام دوره نامزدی اش را چنین بیان می كند: یك ماه از اجرای خطبه عقدمان گذشت. در این یك ماه با رسول خدا (ص) نماز می خواندم و به خانه ام برمی گشتم و در این یك ماه درباره ازدواج سخنی به ایشان نگفتم.

بعد از یك ماه، همسر پیامبر (ص) به من اظهار داشت: « نمی خواهی درباره آوردن فاطمه به خانه خودت با پیامبر (ص) صحبت كنم؟ گفتم صحبت كنید. عده ای از اهالی خانه به محضر حضرت رفتند و عرض كردند: علی (ع) دوست دارد همسرش را به خانه ببرد، چشم فاطمه را به دیدار شوهرش روشن كن!

پیامبر پرسید: « چرا خود علی (ع) همسرش را از من نمی خواهد؟ ما توقع داشتیم كه خودش اقدام نماید.» من عرض كردم: ای رسول خدا! حیا و شرم مرا از سخن گفتن در این زمینه باز می دارد. پیامبر اسلام (ص) با شنیدن این سخنان، با برگزاری مراسم ازدواج موافقت كرده، به همسران خود دستور تهیه مقدمات آنرا داد.
آغاز زندگی فاطمه و علی(درود خدا بر ایشان)
در روایتی از امام رضا(ع) آمده است: پیامبر هنگامی كه فاطمه(س) را به خانه علی می فرستاد، فرمود: پس مژده بده ای علیّ! كه من نیز، همچون خدای رحمان، دخترم فاطمه را به ازدواج تو درآوردم و آنچه را كه خداوند برای او پسندید، من نیز پسندیدم. حال دست همسر خودرا بگیر كه تو از من نسبت به او سزاوارتری.

سپس پیامبر(ص) فرمود: جبرئیل به من آگاهی داد كه بهشت و اهل آن، مشتاق شما دو نفرند و اگر خداوند تبارك و تعالی نمی خواست از نسل شما، حجّتی بر خلق برگزیند، خواسته ی بهشت و اهل بهشت را در مورد شما دو نفر اجابت می فرمود، پس تو چه خوب برادر و چه خوب داماد و چه خوب همدمی هستی و رضایت خدا برای تو كافی است و از رضایت هر كس دیگر بهتر است.
علی (ع) نیز اظهار داشت: «رَبِّ أَوْزِعْنِی أَنْ أَشْكُرَ نِعْمَتَكَ اَلَّتِی أَنْعَمْتَ عَلَیَ »؛ ( پروردگارا! مرا بر آن دار كه شكر نعمتی كه به من دادی، بجای آرم)
حضرت رسول(ص) نیز آمین گفتند.

/6262


منبع:

1398/05/15
12:40:44
5.0 / 5
5015
تگهای خبر: پیامبر , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت