نخستین باری كه رژیم جعلی اسرائیل در ایران به رسمیت شناخته شد

نخستین باری كه رژیم جعلی اسرائیل در ایران به رسمیت شناخته شد علم عدل: اول مرداد ماه 1339، در تاریخ معاصر، اولین روزی ست كه رژیم جعلی اسرائیل از طرف محمدرضا پهلوی در ایران به رسمیت شناخته شده است.


به گزارش علم عدل به نقل از خبر آنلاین برمبنای منابع تاریخ معاصر، اعلام به رسمیت شناختن رژیم جعلی اسرائیل از طرف ایران در اول مرداد 1339، سبب اعتراض خیلی از كشورهای عربی شد. موجودیت رژیم جعلی اسرائیل در سال 1948 صورت گرفت.
سیاست خارجی این رژیم جعلی برای خروج از انزوا، حول محور دكترین پیرامونی «بن گوریون » شكل گرفت. بر طبق این سیاست كه اولین دكترین امنیت ملی رژیم جعلی اسرائیل محسوب می شد، این رژیم می بایست به دنبال اتحاد با كشورهای غیرعربی پیرامون جهان عرب برای مقابله با تهدید اعراب باشد تا از انزوای سیاسی و بن بست محاصره اعراب خارج شده و منافع اقتصادی- امنیتی خودرا تأمین كند. در روزهایی كه جنگ تبلیغاتی بین ایران و چند كشور، همچون شوروی و چین به سبب نزدیكی بیش از اندازه محمدرضا شاه به آمریكا و واگذاری امتیازات گوناگون به ایالات متحده، به اوج خود رسیده بود، دولت منوچهر اقبال، نخست وزیر وقت، برای ایجاد رابطه با دولت صهیونیستی و جعلی اسرائیل مشغول مذاكره بود. سرانجام بین دولت ایران و دولت جعلی اسرائیل به صورت محدود و غیررسمی دو فاكتور رابطه به وجود آمد.
ظاهراً بین دو دولت، سفیر مبادله نگردید ولی همیشه یكی از مأموران وزارت خارجه بعنوان كاردار در اسراییل اقامت داشت و نماینده دولت اسراییل در ایران بعنوان وابسته اقتصادی، وظایف نماینده سیاسی را انجام می داد. به دنبال برقراری رابطه بین ایران و رژیم صهیونیستی، جمال عبدالناصر رئیس جمهور مصر، نطق تندی مقابل محمد رضا شاه ایراد نمود و از اینكه ایران، رژیم جعلی اسرائیل را به رسمیت شناخته است، به شدت انتقاد نمود. این نطق، در كشورهای اسلامی مؤثر بود و دولت ایران با حملات سخت كشورهای مسلمان روبرو شد.
بطوریكه شاه ایران ناچار شد بعنوان شیخ شلتوت، رئیس دانشگاه اسلامیِ الازهر در قاهره، تلگرافی مخابره كند و به وی توضیح دهد كه دولت ایران، دولت جعلی و دست ساز اسرائیل را در سال 1330 به صورت محدود به رسمیت شناخته و این روزها اقدام تازه ای صورت نگرفته است. بعد از ارتباط ایران و رژیم جعلی اسرائیل كه به دنبال فشار دولت آمریكا به عمل آمده بود، دولت مصر با ایران قطع رابطه كرد و دیپلمات های ایران را از قاهره اخراج كرد. شرّ مطلق در جهان كیست؟/ او اگر با شیطان بجنگد، ما باید در كنار شیطان بایستیم

/6262

1398/05/03
11:20:49
5.0 / 5
4774
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت