شهادت بهشتی مظلومیتی ماندگار در تاریخ جمهوری اسلامی است

شهادت بهشتی مظلومیتی ماندگار در تاریخ جمهوری اسلامی است به گزارش علم عدل آیین بزرگداشت سی وهشتمین سالگرد شهدای هفتم تیر و شهید عباسعلی ناطق نوری از شهدای این حادثه در زادگاه وی همزمان با شب سالگرد شهادت جانسوز امام صادق (ع) رئیس مذهب تشیع برگزار گردید.


به گزارش علم عدل به نقل از خبر آنلاین حجه الاسلام والمسلمین عبدالحسین معزی، نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر در این مراسم با تبیین نقش ائمه هدی، به خصوص امام صادق(ع) در حفظ و حراست از دین، مسیر انقلاب اسلامی و رمز ماندگاری آنرا تاثیرگرفته از مسیر امامان شیعه دانست.
نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر با تبیین و تشریح سیره موسس مذهب تشیع اظهار داشت: « اگر امامان ما نبودند و روشنگری و هدایت آنان نبود بطور قطع نشانی از اسلام نمانده بود. تاریخ اسلام گویای ایثار و تلاش امامان معصومی است كه با جهد و جهاد، اجازه ندادند حاكمان ظالم اموی و عباسی، اسلام را در جامعه ریشه كن كنند.»
حجه الاسلام والمسلمین معزی اضافه كرد: « مرور و مطالعه عزم و اراده حكام در دوره های مختلف حیات ائمه و توطئه ها و جنایات آنان گویای آن می باشد كه این حاكمان، در دوره های مختلف تمام تلاش خویش را برای از بین بردن نام و یاد پیشوایان شیعه به كار بسته اند تا اسلام در جامعه رشد نیابد. اما در این میان حماسه عاشورا، باعث ماندگاری اسلام و جاودانگی قیام عاشورا، باعث احیای باردیگر راه پیشوایان شیعه در تاریخ شد.»
ایشان در ادامه سخنان خود با اشاره به فرصت های تاریخی پیشوایان شیعه بعد از عاشورا اضافه كرد: « در دوران امامت امام باقر(ع) و امام صادق(ع) فرصتی 50 ساله فراهم گردید كه این دو امام همام، نه تنها به نشر معارف اسلام و تربیت شاگردان اقدام نمودند بلكه با مبارزه با بدعت گذاران دین، زمینه ساز بیداری مردم ضد غصب حكومت جامعه اسلامی توسط حاكمان نالایق و ضد دین شدند. »
نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر افزود: « ائمه شیعه، حافظان دین هستند و در هر دوره ای به روشی متفاوت برای حفظ دین قیام كرده اند. دوره ای برای رفع فتنه با صلح امام حسن(ع) و زمانی دیگر با جهاد و قیام امام حسین(ع) در عاشورا و روزگاری دیگر در زمان امام باقر(ع) و امام صادق(ع) با ترییت شاگردان و نشر معارف دینی در جامعه، رسالت حفظ دین را انجام داده اند. البته این تربیت شاگردان، نه فقط در بین نخبگان و شاگردان خاص كه حتی شامل عموم مردم بوده و نه تنها علم و دانش دین كه علم و دانش مورد نیاز جامعه مانند دانش شیمی، نجوم و دیگر علوم مورد نیاز زندگی مردم را هم تبیین و ترویج می كردند. »
عبدالحسین معزی با اشاره به گستردگی شاگردان امام صادق(ع) در بین مذاهب و غیر مسلمانان، اضافه كرد: «مجموعه شاگردان امام صادق بالغ بر چهار هزار نفر می رسد كه شیعیان و غیر شیعیان و حتی غیر مسلمانان را هم شامل می شده است. چنانكه با روی كار آمدن حاكمان بعدی عباسی، متوجه می شوند، امام صادق چگونه دین ومذهب تشیع را گسترش داده و به اصطلاح امروز فرهنگ اسلامی را نهادینه كرده است؛ بنابراین «منصورعباسی» و دژخیمان او به مقابله با امام صادق(ع) و یاران و شاگردان او پرداختند و بعد از آن، متوجه شدند كه امام، سازمان بزرگی از فقیهان، مفسران و دانشمندان را تربیت كرده است.»
وی با اشاره به گستردگی حوزه فقه امام صادق (ع) افزود: « فقه امام صادق(ع) نه شامل شئون و زندگی فردی مسلمانان كه فقهی است شامل زندگی اجتماعی و دانش های مورد نیاز بشری و زندگی دنیوی مردم ؛ به نحوی كه امام خمینی (رضوانه الله تعالی علیه) می فرمودند 80 درصد فقه شیعه، سیاسی است و شامل زندگی اجتماعی و زندگی عمومی مردم می شود.» حجة الاسلام والمسلمین معزی با اشاره به روایتی از امام صادق كه فرموده است، شیعیان ما اهل هدایت، اهل تقوی، اهل خیر و اهل فتح و ظفرهستند، خاطرنشان كرد: « علامه مجلسی در كتاب مرآة العقول در شرح و تفسیر این حدیث امام صادق(ع) كه فرمودند: « شیعتنا اهل الهدی و اهل التقی و اهل الخیر و اهل الورع و اهل الفتح والظفر» می نویسند،، فتح و ظفر برای شیعیان را به سه شكل دارد. یكی در مبارزه با نفس كه آنرا جهاد اكبر گفته اند و دوم در فتح و ظفر علمی در عرصه علم و كسب دانش است و سومی ظفر در مبارزه با دشمنان و معاندان دین. از همین رو شیعه، همواره در بزنگاه های خطیر، امید و رجای واثق بر ظفر و پیروزی دارد و با شجاعت به مصاف معاندان خود می رود و می داند كه هیچكس بر او چیره نخواهد شد.»
وی افزود: «امروز با نگاهی به جامعه خودمان با اندكی تسامح و بخشایش - اگرنه بالتمامه كه بالنسبه - می توانیم مشاهده نماییم رمز پایداری حكومت جمهوری اسلامی و تداوم آن در گرو همین خصوصیت ها بوده است و رنگ باختن این خصوصیت ها در جامعه شیعه، باعث خسران جدی خواهد بود. »
نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر در ادامه سخنان خود با اشاره به تقارن سالگرد شهادت امام صادق و سالگرد هفتم تیر اظهار داشت: « دشمنان قسم خورده انقلاب برای ساقط كردن و نابود كردن انقلاب می دانستند كه نباید تربیت دینی جامعه ما بر مبنای آموزه های اهل بیت(ع) گسترش یابد. چونكه می دانستند چنین جامعه ای با خصوصیت های شیعه اهل بیت(ع)، پایدار، استوار و مانا خواهد بود. این شد كه در همان ابتدا دانشمندان دینی ما همچون شهید مطهری، شهید بهشتی، شهید باهنر، مفتح و بسیاری دیگر را كه از مبارزان و انقلابیون پرسابقه و از شاگردان و همراهان بنیانگذار جمهوری اسلامی بودند، نشانه گرفتند.»

حجة الاسلام والمسلمین معزی به خصوصیت های شهدای هفتم تیر و بالخصوص مرحوم شهید مظلوم آیت الله بهشتی اظهار داشت: زخم فقدان آن شهید مظلوم هماره بر پیكر انقلاب خواهد ماند و به تعبیر مقام معظم رهبری از ذخائر انقلاب بود. حتی در مورد سایر شهدای این حادثه هم امام فرمود، اینان تا آنجا كه من شناخت داشتم از ابرار بودند.
نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر با اشاره به مشی و زندگی شهید عباسعلی ناطق نوری از سهدای حادثه تروریستی هفتم تیر اظهار داشت: من با اغلب شهدای این حادثه رفقات و صمیمیت داشتم، همگان اهل تقوی و ایمان و خیر و هدایت بودند. من به جهت سابقه دوستی قریب به شصت ساله خود با حجة الاسلام و المسلمین ناطق نوری شناخت دقیقی از خانواده و اخوان ایشان دارم. مرحوم شهید عباسعلی ناطق نوری به واقع از ابرار بود. اهل خیر و تقوا، شجاع و نترس و یك انقلابی واقعی بود. مهمتر آنكه هرچند محیط كاری او محیط علمی نبود اما تلاش و تلاش او همواره تربیت شاگردانی مومن و متدین در محیط كسب و كار بود. بگونه ای كه امروز خیلی از شاگردان او از انقلابیون و تاثیرگذاران در جامعه هستند.
وی ادامه داد: اینها ذخائر انقلاب بودند كه خبائث و دشمنان دین و انقلاب نگذاشتند جامعه و مردم از آنها بهره كافی ببرند اما خداوند همواره حافظ این انقلاب و این مردم بوده و هست و نخواهد گذاشت در تنگناها، شیعیان گرفتار استیصال شوند.»
نماینده ولی فقیه در هلال احمر با بیان خاطره ای از زبان حجه الاسلام و المسلمین ناطق نوری افزود: « آقای ناطق نوری تعریف می كردند، در ایام پس از ترور مقام معظم رهبری در بیمارستان انقلاب، به دیدنشان رفتم و ایشان به من گفتند، نوع حادثه و ترور بگونه ای بود كه علی القاعده نباید می ماندم و بطور قطع می بایست شهادت نصیبم می شد اما نمی دانم بنا به چه حكمتی، خداوند مرا نگه داشته است ؟ آقای ناطق نوری می گفت سال ها بعد و در حالیكه چند ماهی از رهبری ایشان نگذشته بود، درحال قدم زدن با ایشان، گفتم خاطرتان هست كه چند روز بعد ترورتان گفتید، مانده ام كه خدا چرا مرا نبرده و شهادت رزق من نشد و چه حكمتی در این كار نهفته بود؟ بطور قطع امروز حكمت آن روز روشن شد كه خداوند شما را ذخیره ای قرار داد برای چنین روزگاری كه سكان حكومت جمهوری اسلامی به دست بگیرید.
معزی در آخر اضافه كرد: در مكتب امام صادق(ع) فرجام آیین ناب اسلام، با ظهور حضرت بقیة الله، ظفر و پیروزی كامل می یابد و آن امام غائب همواره از شیعیان می خواهد در انتظار ظهور باشند كه انتظار یعنی زمینه سازی برای ظهور حضرت حجت(عج). ان شالله. »

/6262

1398/04/12
18:23:26
5.0 / 5
5007
تگهای خبر: اسلامی , حكم , سابقه , كسب و كار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت