دبیر مرجع ملی كنوانسیون حقوق كودك:

نمی توان كودكان را از فضای مجازی محروم كرد

نمی توان كودكان را از فضای مجازی محروم كرد به گزارش علم عدل معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری اظهار داشت: نمی توان كودكان را از فضای مجازی محروم كرد، بلكه باید فضای امنی را جهت استفاده آنها از فضای مجازی ایجاد نماییم و نظارت هم داشته باشیم.


به گزارش علم عدل به نقل از وزارت دادگستری، محمود عباسی دبیر مرجع ملی كنوانسیون حقوق كودك و معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری در نشست وضعیت فرهنگی و اجتماعی كودك و كودكی در ایران اظهار داشت: برای تحقق حقوق كودك باید آموزش را در اولویت قرار دهیم. نزدیك به ۳۰ میلیون كودك یا افراد زیر ۱۸ سال طیف وسیعی از جامعه ما را می سازند كه آینده سازان این جامعه هستند. وی ادامه داد: در همه دنیا كودكان خط قرمز جوامع محسوب می شوند و باید به آنها توجه ویژه ای كرد. این خط قرمز باید در عرصه های مختلف اجتماعی همچون مدرسه، خانواده، جامعه نمود پیدا كند. بنابراین به تغییر نگرش اجتماعی در این عرصه نیازمندیم. عباسی تصریح كرد: باید حقوق كودكان در همه ابعاد رعایت شود. حقوقی كه همه را مكلف می كند تا برای احقاق و اجرای آن گام برداریم. وی خاطرنشان كرد: یك میلیارد كودك در دنیا تحت انواع خشونت هستند. مشكل ما در احقاق حقوق كودكان مربوط به اجرای قوانین مربوط به كودكان است. مشكل اصلی جهل افرادی است كه به قانون و مقررات و سازوكار و راهكارهای اساسی آشنایی ندارند و نیازمند آموزش هستند. دبیر مرجع ملی كنوانسیون حقوق كودك افزود: بنابراین باید جامعه را نسبت به این مورد حساس نماییم و در ادامه با توجه دقیق و عمیق نسبت به مبحث كودكان و حقوق آنها، راهكارهای مناسبی را فراروی مسئولان امر قرار دهیم. عباسی با اشاره به مبحث ساماندهی كودكان كار و خیابان افزود: وقتی از ساماندهی یا حمایت این كودكان صحبت می نماییم در واقع باید به دنبال سازوكاری باشیم كه این كودكان بار دیگر به عرصه كار بازنگردند و به خانواده یا شبه خانواده و سازمان های ذیربط همچون بهزیستی منتقل شوند و از آنها حمایت های لازم صورت بگیرد. در واقع منظورمان جمع آوری كودكان از سطح شهر نیست بلكه حمایت تمام قد از آنها است. معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری بیان كرد: نمی توانیم كودكان سطح خیابان را اراذل و اوباش بدانیم. نباید كودكان بزهكار بدانیم، باید نگاهی عمیق به مبحث كودك و حقوق كودكان داشته باشیم. بنابراین هر نهاد و هر كسی باید در جایگاه خودش وارد عمل شود و در این حوزه كار كند؛ كودكان همواره بزه دیده اند و به حمایت اجتماعی نیاز دارند.
عباسی با اشاره به ایجاد فضای امن مجاز برای كودكان تصریح كرد: نمی توان كودكان را از فضای مجازی محروم كرد بلكه باید فضای امنی را جهت استفاده آنها از فضای مجازی ایجاد نماییم و نظارت هم داشته باشیم. وی تصریح كرد: پس باید آموزش را از خانواده ها و مدارس شروع نماییم. برای كودكانمان حرمت قائل شده و شنونده آنها باشیم. از طرفی نباید طوری رفتار نماییم كه گویا هیچ صدمه ای در جامعه وجود ندارد. برخی كودكان قربانی جهل و اعتیاد و طلاق و نابسامانی های اجتماعی هستند و بنابراین به حمایت اجتماعی نیازمندند. دبیر مرجع ملی كنوانسیون حقوق كودك با طرح این سوال كه فرهنگسراها چه می كنند، افزود: شهرداری ها و فرهنگسراها تكالیفشان بر زمین مانده است. فرهنگسراها در حوزه كودكان چه می كنند؟ وقتی ما كاری از پیش نمیبریم، معلوم است كه یا كار و مدیریتمان را بلد نیستیم یا اینكه صورت مساله را گم كرده ایم. وی ادامه داد: آیا آموزش دادن به كودك به جهت اینكه در مقابل ناملایمات از خودش مراقبت كند، بد آموزی است؟ چرا عده ای اعتراض می كنند و با آموزش خودمراقبتی كودكان مخالفند. اینها تكالیف ما است. عباسی در بخش دیگری از نشست با اشاره به سند تحول آموزش و پرورش اظهار داشت: این سند تصویب شده است اما اجرا نمی گردد. چون بسترهای لازم برای اجرای آنرا فراهم ننموده ایم. مریم شعبان عضو هیأت علمی گروه جامعه شناسی جهاد دانشگاهی، تقی آزاد ارمكی، استاد گروه جامعه شناسی دانشگاه تهران و زهرا رحیمی، مدیر عامل جمعیت امام علی (ع) هم از دیگر سخنرانان این نشست بودند.

1398/03/26
14:57:20
5.0 / 5
4998
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت