آیت الله رئیسی در قم:

ورودی پرونده ها به دستگاه قضایی كم شود، لزوم اشتغال زندانیان

ورودی پرونده ها به دستگاه قضایی كم شود، لزوم اشتغال زندانیان علم عدل: رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: ورودی و خروجی پرونده به دستگاه قضایی قابل قیاس نیست و لازم است با اندیشه ای صحیح ورود پرونده را به دستگاه قضایی كاهش دهیم.


به گزارش علم عدل به نقل از مهر، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در دیدار قضات و كاركنان دستگاه قضائی استان قم كه شامگاه چهارشنبه در مركز آموزش قوه قضائیه برگزار شد، اظهار نمود: لزوم تحول در دستگاه قضائی ضرروتی اجتناب ناپذیر است و در این راستا می طلبد تحولاتی چابك كه به سلامتی و كارآمدی دستگاه قضائی بیانجامد، رخ بدهد. وی ادامه داد: علما در كتاب قضا احتیاط ورود به دستگاه قضا را مطرح نمودند اما امام خمینی (ره) در این راستا می فرمایند: علما احتیاط كنند اما اگر صلاحیت امر قضا را دارند و می توانند ورود كنند و این مسئولیت را بپذیرند باید وارد شوند كه متعاقباً همین نظر را نیز رهبر معظم انقلاب نیز دارد. رئیس قوه قضائیه با تاكید بر اینكه امروز یكی از ارتباطات قوه قضائیه با حوزه علمیه است، اظهار داشت: به سبب اینكه قوه قضائیه در مسائل مستحدثه نیازمند مباحثه اجتهادی است بیشتر از پیش به ارتباطات علمی و فقهی با حوزه علمیه نیاز داریم. وی با تبیین دلیلهای احتیاط علما در زمان های گذشته نسبت به امر قضا، اشاره كرد: شاید اینكه در اول كتب علما به لزوم ورود به امر قضا سفارش نشده به سبب فساد در حكومت بوده اما امروز فقه حكومت می كند و فروعات و مسائل پیش رو را باید در فقه پاسخ بدهیم اما در این راستا هیچ بن بستی وجود ندارد و كار جهادی و اجتماعی بین علما و حوزه باید صورت بگیرد. آیت الله رئیسی با تاكید بر اینكه علما در گذشته به تنهایی فروعات را پاسخ می دادند، عنوان كرد: امروز در فقه به منابع رجوع می نماییم و نیاز است با حوزه علمیه و آن بخش از مراكز پژوهشی رابطه علمی دارند رابطه جدی داشته باشیم. وی افزود: در امتداد ارتباط قوه قضائیه با حوزه علمیه باید جذب و تربیت نیرو از طرف حوزه در دستگاه قضائی صورت بگیرد و اساتید باید روحانیون را تشویق كنند تا جذب بیشتری صورت بگیرد.
رئیس قوه قضائیه با عنوان اینكه عدل دایره وسیعی دارد، اظهار داشت: باید در اجرای عدالت اثباتی و اجرایی تلاش نماییم تا مزه شیرین عدالت را به مردم بچشانیم. آیت الله رئیسی همین طور بر لزوم تحول در قوه قضائیه تاكید و بیان كرد: با اینكه تحول در دستگاه قضائی یك لزوم است اما بعد از ۴۰ سال زمینه ای برای آزمون وخطا وجود ندارد بلكه امور باید دارای عزمی جدی و دور اندیشی باشد. وی در بخش دیگری از سخنان خویش با اشاره به اینكه كرامت تنها به خوش اخلاقی نیست، سفارش كرد: كرامت تنها حسن خلق نیست وسریع انجام دادن كار مردم، با حوصله پیگیری كردن آن و انجام شایسته وظایف نیز كرامت به ارباب رجوع است. رئیس قوه قضائیه افزود: باید آمار ورودی پرونده را دردستگاه قضائی پایین بیاوریم و بیاندیشیم كه این مساله را به صورت خاص و راه های مناسب پی گیری نماییم. ایشان سپس با شایسته دانستن اشتغال برای زندانیان عنوان كرد: مسئله زندانیان و اشتغال مولد كار شایسته ای است و در این رابطه گام های مؤثری بر داشته می شود كه می تواند زندگی شرافتمندانه ای را برای آینده زندانیان به دنبال داشته باشد كه در این راستا قوه قضائیه نیز مساعدت می كند.


منبع:

1398/03/09
14:33:57
5.0 / 5
5192
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت