اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای كه گذشت

شمار محکومان به اعدام در تهران به پنج نفر رسید

شمار محکومان به اعدام در تهران به پنج نفر رسید به گزارش علم عدل، صدور حکم اعدام برای پنج نفر از دستگیرشدگان ناآرامی های اخیر در تهران، اعلام وضعیت حسین رونقی و آزادی 42 نفر از دستگیر شدگان ناآرامی های سیستان و بلوچستان از مهم ترین اخبار حقوقی و قضایی این هفته بودند.


با اهمیت ترین اخبار حقوقی و قضایی در هفته ای که گذشت را در این گزارش ایسنا می خوانید:

دستور رییس قوه قضاییه برایی تسهیل دسترسی مردم به دارو


حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای رییس قوه قضاییه با اشاره به مسئله پیش آمده در زمینه دارو در کشور به مسئولان ذیربط قضایی فرمان داد که در امر کنترل بازار از هر راهی که ممکنست به دولت کمک و مساعدت کنند و چنانچه افرادی سودجو و نفوذی در زمینه دارو وجود دارند، اقدامات مقتضی قانونی و قضایی را در قبال آنها به عمل آورند.
رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: ما بر تامین آزادی های مشروع آحاد جامعه تاکید داریم و به همین دلیل ضروریست روش های تحقق این آزادی ها در سطح جامعه تعیین و تبیین شود و در قبال آنها گفتمان سازی صورت گیرد.

اجازه نمی دهیم روایت غلط غرب و آمریکا، اذهان کشورها را منحرف کند


کاظم غریب آبادی معاون بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر گفت: به نیویورک سفر کرده است تا "روایتی صحیح از وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران و اغتشاشات اخیر و نقش مخرب برخی کشورها ارائه نماییم و اجازه ندهیم روایت غلط و عنادآمیز کشورهای غربی و آمریکا، اذهان کشورها را منحرف کند."
وی همین طور با اشاره به اینکه با نمایندگان حدود ۱۰۰ کشور در نیویورک بصورت جمعی و فردی دیدار و گفت و گو کرده است، اظهار داشت: ضمن روشنگری لازم و ارائه روایت صحیح از اغتشاشات، حساسیت مناسبی نیز در بین کشورها در مورد نقش مخرب برخی رسانه های اجتماعی و رسانه های فارسی زبان ضد ایرانی در جریان اغتشاشات به وجود آمد.

بلوکه کردن قسمتی از سپرده برای گرفتن تسهیلات ممنوع است
هیات عمومی دیوان عدالت اداری بخشنامه بانک مسکن درباره ی بلوکه کردن قسمتی از سپرده به عنوان وثیقه گرفتن تسهیلات را باطل نمود.
همچنین با رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری قرار شد که قیمت گذاری کالاهای اساسی بر طبق یارانه دریافتی زمان تولید تعیین شود.

آزمون سردفتری ۲۵ آذرماه برگزار می شود


علی خندانی رئیس کانون سردفتران و دفتریاران از برگزاری آزمون سردفتری در روز ۲۵ آذرماه آگاهی داد و اظهار داشت: آمار قطعی ثبت نام کنندگان اعلام نشده است اما یکی دو روز آینده تعداد نهایی اعلام می شود. ملاک جذب در آزمون نمره تراز است و هر کس که تراز نمره را کسب کرده باشد به عنوان پذیرفته شده آزمون کتبی به سازمان ثبت معرفی می شود و پس از آن فرایندهای اختبار و کارآموزی و تعیین صلاحیت و... طی می شود.

با وجود تخلفات جدید در انتخابات، بروزرسانی قانون لازم است


هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: از نظر این شورا مشارکت در انتخابات اهمیت دارد و الگوی انتخاباتی که مشارکت مردم را لحاظ نکند، در شورای نگهبان با اشکال مواجه می شود.
طحان نظیف همین طور اظهار داشت: "طرح مانع زدایی از توسعه صنعت برق" بعد از انجام اصلاحات در مجلس و بررسی دوباره در این شورا، مغایر شرع و قانون اساسی شناخته نشد.
سخنگوی شورای نگهبان ضمن محکوم کردن حمله بی رحمانه به مردم بی دفاع و مدافعان امنیت در ‎ایذه و ‎اصفهان که در هفته گذشته صورت گرفت اظهار داشت: این مساله همان چیزی است که عاملان فاجعه شاهچراغ برای تمام شهرهای ایران آرزو می کنند.

صدور کیفرخواست برای ۱۰ مرد و یک زن در پرونده شهادت بسیجی حافظ امنیت در کرج


حسین فاضلی هریکندی رییس کل دادگستری استان البرز با بیان خبر صدور کیفرخواست عوامل شهادت «سید روح الله عجمیان» که در اغتشاشات ۱۲ آبان ماه در محدوده کمالشهر کرج به شهادت رسید، اظهار داشت: پس از انتشار فیلم و تصاویرِ حمله و ضرب و جرح گروهی به یک بسیجی در این اغتشاشات در رسانه ها و فضای مجازی و متعاقب آن شهادت وی، دستور قضایی برای شناسایی و بازداشت عوامل این جنایت صادر شد.
رئیس کل دادگستری استان البرز همین طور اظهار داشت: نحوه مرگ مهدی حضرتی -نوجوانی که در ناآرامی های ۱۲ آبان در کرج کشته شد- درحال بررسی است.

۴۲ نفر از دستگیر شدگان ناآرامی های سیستان و بلوچستان آزاد شدند


حجت الاسلام و المسلمین علی مصطفوی نیا رییس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان از آزادی ۴۲ نفر از دستگیر شدگان ناآرامی های اخیر در این استان آگاهی داد و اظهار داشت که ۵۸ نفر دیگر به زودی آزاد می شوند.

عامل اصلی تعرض به نوجوان زرین دشتی به اعدام محکوم شد


حجت الاسلام سید کاظم موسوی رییس کل دادگستری استان فارس اظهار داشت: عوامل تعرض به نوجوان زرین دشتی در دادگاه کیفری یک استان فارس با مجازات های سنگین مواجه و عامل اصلی تعرض به این نوجوان به اعدام و ده سال حبس محکوم شد.

رییس کل دادگستری خوزستان: سه نفر از عوامل اصلی اغتشاشات ایذه دستگیر شدند
علی دهقانی رییس کل دادگستری خوزستان در ارتباط با حوادث شهرستان ایذه اظهار داشت: ۳ نفر از عوامل اصلی حوادث و اغتشاشات شهرستان ایذه دستگیر شدند و کوشش برای شناسایی و دستگیری سایر عوامل مرتبط در دستور کار قرار دارد.

صدور احکام اولیه دادگاه ناآرامی های اخیر در تهران


احکام اولیه دادگاه های ناآرامی های اخیر در تهران صادر شد که طی آن تا حالا پنج نفر به اعدام و پنج نفر دیگر به حبس از ۵ تا ۱۰ سال محکوم شده اند.
بر اساس احکام صادره، فردی که یک مرکز دولتی را به آتش کشیده بود، به بهتان بی نظمی در نظم و آسایش عمومی، اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت ملی، محاربه و افساد فی الارض – محاربه بوسیله به آتش کشیدن (تحریق و تخریب عمدی) به مجازات اعدام محکوم شد.
همچنین متهم دیگری که با بهره گیری از سلاح سرد در خیابان برای مردم رعب و وحشت به وجود آورده بود و موتورسیکلت شهروندی را به آتش کشیده و با چاقو نیز فردی را مورد حمله و جراحت قرار داده بود، نیز بابت بهتان «محاربه بوسیله کشیدن سلاح سرد به نحوی که سبب رعب و وحشت گردیده» به اعدام محکوم شد.
در ادامه رسیدگی به پرونده اغتشاشگران و برهم زنندگان امنیت در دادگاه انقلاب تهران و در پی تشکیل جلسات دادگاه متهمان در حضور وکلای آنها، حکم بدوی سه نفر دیگر از اغتشاشگران صادر شد. در یکی از احکام صادر شده توسط دادگاه انقلاب تهران، فردی که در اقدامی تروریستی، بصورت عمد و با قصد جان مامورین نیروی انتظامی، با خودرو سواری خود به سرعت به مامورین هجوم برده و در اثر برخورد با آنها یک پلیس را به شهادت رسانده و تعدادی را نیز مجروح نموده بود، بعد از اعترافات صریح خودش در خصوص ارتکاب جرم در دادگاه و مستندات مستدل موجود در پرونده به افساد فی الارض بوسیله جنایت مقابل تمامیت جسمانی افراد، تخریب و اقدام مقابل امنیت ملی کشور که منجر به بی نظمی در نظم عمومی و ناامنی در کشور و وارد کردن خسارت به افراد و اموال عمومی متهم و به اعدام محکوم شد.
براساس دادنامه دیگر صادر شده از طرف دادگاه انقلاب تهران، متهمی که با کشیدن سلاح سرد و حمله مسلحانه بوسیله جرح عمدی با چاقو به یکی از ماموران حافظ امنیت به قصد جان وی، ایجاد رعب و وحشت برای شهروندان و ناامنی در محیط و به آتش کشیدن فرمانداری شهرستان پاکدشت و تخریب اموال آن به بهتان محاربه محاکمه شده بود با حکم دادگاه به اعدام محکوم شد.
در حکم صادر شده دیگر، به سبب دادنامه دادگاه انقلاب تهران فردی که با حضور در محل اغتشاشات و برمبنای مستندات موجود در فیلم های بررسی شده از دوربین های محل اغتشاش، مبادرت به بستن خیابان، جلوگیری از تردد وسایل نقلیه و ایجاد رعب و وحشت و همین طور لطمه زدن به اموال عمومی نموده بود و دراین زمینه ها نقش هدایت گری داشت به اتهامات محاربه به مجازات اعدام محکوم شد.

دیدار دادستان تهران با ۱۲۷ نفر از شهروندان و خانواده های معترضان دوماه اخیر


علی صالحی دادستان تهران در برنامه هفتگی ملاقات مردمی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، به درخواست ها و مشکلات حقوقی و قضایی ۱۲۷ نفر از شهروندان و به مدت پنج ساعت رسیدگی کرد.

پاسخ قائم مقام دبیر شورای نگهبان درباره ی شبهات قانون اساسی


سیامک ره پیک قائم مقام دبیر شورای نگهبان در یادداشتی با عنوان " ادامه قانون اساسی" بیان کرد: گاه مشاهده می شود کسانی که به مبانی قانون گذاری خصوصاً قانون اساسی آشنایی ندارند مسایلی را پیرامون اعتبار قانون از نسلی به نسل دیگر مطرح می کنند که با توضیحات نادرست و کم دقتی در طرح مطالب، موجبات بروز شبهات در ذهن مخاطبان خودرا فراهم می سازند.

اظهار نظر سرپرست دادسرای جنایی درباره ی مرگ «یلدا آقافضلی»


قاضی محمد شهریاری سرپرست دادسرای جنایی تهران در ارتباط با فوت یلدا آقافضلی اظهار داشت: تحقیقات به عمل آمده قضایی و گزارش پزشکی قانونی نشان میدهد که درباب فوت یلدا آقافضلی فرضیه خودکشی مطرح نیست و این فرد به سبب مصرف بیش از اندازه مواد مخدر از نوع شیشه جان خودرا از دست داده است.

نامه ۲۲۷ نماینده مجلس خطاب به رییس قوه قضاییه جعلی است
نامه ۲۲۷ نفر از نمایندگان مجلس خطاب به رییس محترم قوه قضائیه با این مضمون که پرونده افراد دستگیر شده و معاند در زمره پرونده های محاربه دسته بندی شود از اساس جعلی و دروغ است.

دادستان کل کشور: کشورهای غربی عده ای را فریب داده و عده ای را خریده اند


حجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور اظهار داشت: اغتشاشاتی که بتازگی در کشور شاهد بوده ایم فرمانش در دست آمریکا و برخی از کشورهای غربی است که یک عده ای را فریب داده اند و یک عده ای را خریده اند تا با پول ها و هزینه هایی که می کنند جامعه و ایران اسلامی را از این مسیر پیشرفتی که دارد بازدارند.
در هفته گذشته همین طور رییس کل سازمان نظام پزشکی با دادستان کل کشور درباب پیگیری وضعیت بازداشت شدگان جامعه پزشکی دیدار نمود و دادستان کل کشور نیز ضمن دستور بر پیگیری فهرست ارائه شده و قول مساعد در این خصوص، بر رعایت شأن جامعه پزشکی و نیز لزوم صیانت از این جامعه مهم و خدمتگزار در مقابل تلاش عده ای معدود برای کشاندن آن به دامن اغتشاشات، اصرار کرد.

گزارش قوه قضاییه درباره ی وضعیت جسمی «حسین رونقی»


قوه قضاییه گزارشی درباره ی وضعیت جسمی حسین رونقی منتشر نمود و در قسمتی از این گزارش آمده است: از شروع بازداشت حسین رونقی، جریان های خبری خاص اهتمام بر بحران نمایی از وضعیت جسمی این فرد داشتند و از همان ابتدا تیم جریان ساز خبری ادعایی در خصوص وارد آمدن لطمه جسمی به وی را مطرح نمودند که پیگیری های به عمل آمده نشان میدهد ادعاهایی از جنس لطمه رسیدن به پاهای این فرد به هیچ وجه صحت نداشته است.
حسین رونقی بعد از بستری در بیمارستان با مادرش در ۲۳ آبان ماه سال جاری دیدار نمود.


نهایتا باتوجه به بهبود شرایط جسمی، حسین رونقی عصر ۲۳ آبان ماه با نظر پزشکان از بیمارستان مرخص شد و به زندان اوین بازگشت.

هدف ما در دادگاه انقلاب ایجاد امنیت و آرامش در جامعه است


حجت الاسلام و المسلمین مصدق معاون اول قوه قضاییه اظهار داشت: قضات دادسرا و دادگاه های انقلاب در خط مقدم حفظ نظم و امنیت و صیانت از ارکان نظام خدمت می کنند و بصورت شبانه روزی درحال ایثار و مجاهدت هستند.
معاون اول قوه قضاییه خواست که گزارش نحوه پیگیری پرونده های قضایی بصورت موثر در افکار عمومی ارائه شود.
مصدق اظهار داشت: هر هدفی را که دنبال می نماییم باید در امتداد ارتقای نظام اسلامی باشد و هر رفتاری در قوه قضاییه، مجریه و مقننه که موجب کم رنگ شدن این هدف شود، معلوم است که خواست دشمن بوده است.

دو هزار قاضی و ۸ هزار کارمند در مجموعه قضایی استان تهران فعالیت می کنند


علی القاصی مهر رییس کل دادگستری استان تهران اظهار داشت: دو هزار قاضی و ۸ هزار کارمند در مجموعه قضایی استان تهران فعالیت می نمایند.
رئیس کل دادگستری تهران و ۱۳ نفر از معاونان و مسئولان قضایی دادگستری استان در بیست و هشتمین جلسه ملاقات مردمی در هفته گذشته، پاسخ گوی مطالبات و مسائل حقوقی و قضایی ۱۴۱ نفر از مراجعان بودند.

بخش مهمی از حقوق و آزادی های ملت در قانون اساسی پیش بینی شده است


ذبیح الله خدائیان رییس سازمان بازرسی کل کشور اظهار داشت: بخش مهمی از حقوق و آزادی های ملت در قانون اساسی پیش بینی و برای تحقق این حقوق مراجع نظارتی و ضمانت اجراهای متناسب در نظر گرفته شده است.
وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در امتداد تامین نیازهای اقتصادی نسل جوان خصوصاً در زمینه اشتغال و مسکن اقدامات خوبی را انجام داده است.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور، بامدادان سه شنبه ۲۴ آبان ماه جهت شرکت در هفتمین اجلاس اتحادیه آمبودزمان های اوراسیا با استقبال «کاظم جلالی»، سفیر کشورمان در روسیه وارد مسکو شد و در دیدار با ایگور کراسنوف دادستان کل فدراسیون روسیه و با قدردانی از مواضع اصولی کشور روسیه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و با انتقاد از اقدامات ضد حقوق بشری آمریکا و تعدادی از کشورهای غربی اظهار داشت: آنها با استفاده ابزاری از واژه حقوق بشر، در حقیقت حقوق انسان ها را پایمال می کنند.

پذیرش اعاده دادرسی در پرونده جعفر پناهی


صالح نیک بخت وکیل مدافع جعفر پناهی -کارگردان سینما- از پذیرش اعاده دادرسی پرونده موکلش از طرف دیوان عالی کشور آگاهی داد.
ستایشی سخنگوی قوه قضائیه ۲۸ تیرماه سال جاری در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباب آخرین وضعیت پرونده جعفر پناهی و این که بهتان او چیست؟ اظهار داشت: برای این فرد در سال ۸۹ دادنامه ای از طرف شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب صادر شده بود که بهتان این فرد در پرونده مورد بحث اجتماع و تبانی مقابل امنیت ملی بوده و به پنج سال حبس محکوم شده بود و از باب فعالیت تبلیغی مقابل نظام هم یک سال حبس گرفته بود که در مجموع شش سال حبس داشت. این دادنامه قطعی و لازم الاجرا است.
طبق گفته ستایشی، جعفر پناهی ۲۰ تیر ماه سال جاری برای تحمل کیفر حبس به بازداشتگاه اوین معرفی شده است.1401/08/27
14:17:47
5.0 / 5
247
تگهای خبر: آزادی , آزمون , اتهام , اسلامی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت