سخنگوی شورای نگهبان:

طرح تغییر ساعت رسمی کشور تایید شد

طرح تغییر ساعت رسمی کشور تایید شد علم عدل: سخنگوی شورای نگهبان از تایید طرح «تغییر ساعت رسمی کشور» آگاهی داد.به گزارش علم عدل به نقل از ایسنا، هادی طحان نظیف امروز در نشست خبری درباره نظرات شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات، اظهار داشت: طرح «جهش تولید دانش بنیان» چند بار بین شورای نگهبان و مجلس در رفت وآمد بود و در نهایت چهارشنبه گذشته مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت. این طرح بر طبق یک لطمه شناسی خوب طراحی شده است و خیلی از مانع زدایی ها در عرصه تولید دانش بنیان انجام گرفته است.

وی اضافه کرد: دومین طرح، طرح «تغییر ساعت رسمی کشور» است که مغایر با شرع و قانون اساسی شناخته نشد البته در مرحله قبل ابهاماتی نسبت به این مصوبه وجود داشت که با اصلاحات مجلس این ابهامات از بین رفت. در این طرح بین ساعت رسمی کشور و ساعت کاری کارکنان تفکیک انجام شد. در مورد ساعت رسمی کشور دولت دیگر نمی تواند ساعت را تغییر دهد اما در مورد ساعت کاری کارکنان باتوجه به منطقه و جغرافیا دولت می تواند ساعت کاری کارکنان را تغییر دهد. این قانون از شروع سال ۱۴۰۲ اجرائی می شود.

سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد: مصوبه بعدی طرح «تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار» است که شورای نگهبان در مرحله قبل ایراد مستقلی نسبت به این مصوبه نداشت اما ایراد هیئت عالی نظارت را به مجلس منتقل کرده بود که در نهایت با رفع ایراد، مصوبه مورد تایید شورا قرار گرفت.

طحان نظیف در پاسخ به سوالی درباره قضازدایی و کاهش ورودی پرونده ها اظهار داشت: وظیفه شورای نگهبان برمبنای قانون اساسی مشخص است و ما در انتهای زنجیره تقنین قرار داریم اما از هر طرح و لایحه کارشناسی استقبال می نماییم و از لوایح قضایی نیز چون از بعد کارشناسی برخوردار می باشند همیشه استقبال کردیم و کمک می نماییم. پژوهشکده شورای نگهبان نیز در خدمت همه نهادهای پژوهشی و کارشناسی کشور است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی در رابطه با استخدام و به کارگیری نیروها در دستگاه هایی خاص اظهار داشت: این موارد را باید از مجلس بپرسید برای اینکه تفسیر قانون عادی با مجلس است. دستگاه هایی هستند که مقررات استخدامی خاص دارند سابقه آن نیز در قانون محاسبات وجود دارد پس این به مفهوم بی ضابطه بودن نیست. بعضی دستگاهها مستقل از دولت هستند و مقتضات خاص خودشان را دارند.

وی در پاسخ به سوالی درباره مصوبه تغییر ساعت رسمی کشور اظهار داشت: هر نهادی باید در امتداد وظایف خودش کار کارشناسی و تخصصی انجام دهد ما در شورای نگهبان درباره خوب بودن یا بد بودن یک مصوبه و ضرورت تصویب آن ورود نمی نماییم و تنها ورود ما در زمینه مغایرت با شرع و قانون اساسی است. گاهی نسبت به مصوبه مخالفین و موافقینی وجود دارد که ما در این عرصه ورود نمی نماییم و این وظیفه مجلس است اما در ارتباط با مغایرت با شرع و قانون باید کار کارشناسی انجام دهیم.

طحان نظیف در پاسخ به سوالی در ارتباط با نشست با سخنگویان دولت و قوه قضائیه اظهار داشت: این جلسه ها در جهت تعامل بین قوا با حفظ استقلال آنها است. این جلسه ها برای اطلاع پیدا کردن از موضوعات است و ما وارد حیطه سایر دستگاهها نمی شویم. کشور مشکلات اقتصادی دارد و همه دستگاهها باید در جهت رفع آن کمک کنند ما نیز در حیطه اختیارات و وظایف خود ورود می نماییم.

سخنگوی شورای نگهبان در ارتباط با تاثیر فعالیت رسانه ای در تایید صلاحیت ها اظهار داشت: فضای سیاسی کشور باز و آزاد است و گروه ها آزاد هستند در قالب قانون اظهارنظر کنند اما اقتضائات کشور این است که بیش از گذشته به قانون و مصالح کشور پایبند باشند.

وی در پاسخ به سوالی راجع به طرح شفافیت قوا اظهار داشت: موضوع شفافیت موضوع مهمی بوده است و این طرح درحال تصویب است و اظهارنظرات بسیاری راجع به آن انجام شده. باید اجازه دهید متن نهایی و مصوبه مجلس را دریافت نماییم و طبیعتا اعلام نظر نماییم.

طحان نظیف درباره الکترونیکی برگزار شدن انتخابات اظهار داشت: شورای نگهبان ناظر انتخابات است و نمی تواند به این مساله ورود کند باید پیشنهادات وزارت کشور داده شود و بعد ما ورود نماییم.

سخنگوی شورای نگهبان در ارتباط با قانون انتخابات و آخرین وضعیت آن اظهار داشت: آخرین مرحله مربوط به یک سال قبل است و مصوبه مجلس به شورای نگهبان ارسال شد و شورا نیز اعلام نمود که ایرادی به این مصوبه ندارد اما ایراد هیئت عالی نظارت هم چنان پابرجا است.

وی در ارتباط با اصلاح قانون انتخابات شوراها اظهار داشت: نسبت به انتخابات شوراها در دستور کار کمیسیون تخصصی مجلس است اما نماینده ای از شورای نگهبان در این جلسات شرکت نکرده است.

طحان نظیف در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا اسم شورای نگهبان در طرح شفافیت قوای سه گانه نیست؟ اظهار داشت: شورای نگهبان اساسا مصوبه ندارد و در مورد مصوبات اظهارنظر می کند من دوستان را به سامانه جامع نظرات شورای نگهبان ارجاع می دهم. این سامانه حاوی تمام متن های طرح ها و لوایح، مشروح مذاکرات شورا تا آن جا که پیاده شده و استدلال های دسته بندی شده اعضا است. پس ما همیشه پیشتاز شفافیت بودیم اما اینکه چرا اسم ما در این طرح نیست را باید از نمایندگان مجلس بپرسید.

سخنگوی شورای نگهبان درباره مسئله نظام پارلمانی دومجلسی اظهار داشت: این ها بحث های علمی و کارشناسی و پژوهشی است و در این نشست فرصت طرح آن نیست. این بحث مشخصا در شورای نگهبان مطرح نشده است اما دانشگاه ها باید حتما به این مسائل حقوق عمومی بپردازند. سازوکار بازبینی در قانون اساسی مشخص است و هیچ بن بستی وجود ندارد طبیعتا اگر سیر قانونی آن طی شود ماهم استقبال می نماییم.

وی در پاسخ به سوالی درباره مصوبه دولت درباره واردات خودرو اظهار داشت: ما در بحث ساماندهی صنعت خودرو در مرحله آخر ابهام و ایرادی نداشتیم و تنها هیئت عالی نظارت مجمع اشکالاتی داشت اما اینکه مصوبه دولت با نظرات هیئت عالی نظرات انطباق دارد را نمی دانم.

طحان نظیف در پاسخ به سوالی راجع به اصلاح قانون انتخابات مجلس اظهار داشت: دو نکته وجود دارد یکی بحث کلی اصلاح قانون انتخابات است که معتقدیم همه تلاش کنند تا این اصلاحیه به سال بعد برسد. اما درباره انتخابات استانی یا تناسبی بحثی در شورای نگهبان مطرح نبوده است. جلساتی درباب اصلاح انتخابات برگزار شده است اما بحثی درباب انتخابات استانی یا تناسبی نداشتیم. باید ببینیم پیشنهادات عزیزان ما در مجلس چه بوده است و بعد راجع به آن اظهارنظر می نماییم.

منبع:

1401/02/24
13:40:10
5.0 / 5
269
تگهای خبر: پرونده , دانش , دستگاه , سابقه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت