گزارش علم عدل؛

گرانفروشی نان را به تعزیرات اطلاع دهید

گرانفروشی نان را به تعزیرات اطلاع دهید به گزارش علم عدل در ایام اخیر و بعد از زمزمه های حذف ارز ترجیحی برخی کالاها و اقلام اساسی، به قول مسؤلان قیمت نان تغییری نداشته و بعضی از نانوایی ها خودسرانه قیمت را بالا بردند.به گزارش علم عدل به نقل از مهر، در ایام اخیر و بعد از زمزمه های حذف ارز ترجیحی برخی کالاها و اقلام اساسی، به قول مسؤلان قیمت نان تغییری نداشته و بعضی از نانوایی ها خودسرانه قیمت را بالا بردند.
اگرچه بهادری جهرمی سخنگوی دولت می گوید به هیچ وجه قیمت نان برای مردم تا آخر سال تغییر نمی کند و رئیس جمهور اجازه گران شدن نان را نمی دهد، اما در بعضی از نانوایی ها قیمت نان در چند روز اخیر افزایش پیدا کرده است.
همچنین اصغر پابرجا رئیس اتحادیه صنف نانوایان سنگکی درباره گران فروشی نان در تهران اظهار داشت: قیمت آرد نانوایی هنوز تغییری نداشته است و باید نان سنگک معمولی بین دو تا سه هزار تومان به دست مشتری برسد و هرگونه افزایش قیمتی بیشتر از این گران فروشی به حساب می آید مگر این که مشتری بخواهد نان سنگک سفارشی دریافت کند که قیمت آن هم با آنچه برخی متخلفان انجام می دهند همخوانی ندارد.
وی اعلام نمود: اما طی سالهای اخیر با افزایش نرخ تورم، هزینه های تولید این کالا هم افزایش پیدا کرده به صورتی که دستمزد کارگری، مواد اولیه، کرایه حمل و نقل آرد و اجاره مکان های هزینه سرباری جدا از دیگر هزینه های تولید برای واحدهای نانوایی افزایش قابل ملاحظه ای داشته است، اما با این وجود به تمامی واحدهای نانوایی ابلاغ گردیده تا تعیین نرخ جدید از جانب دولت افزایشی در نرخ نان صورت نگیرد.
به گفته وی، مقرر است طبق دستورالعمل دولت یارانه و یارانه نان به دست مردم برسد و قیمت نان برای مصرف کنندگان افزایشی نداشته باشد.
مردم می توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف از جانب واحدهای نانوایی سنگکی مراتب را به اتحادیه مذکور با سامانه ۱۲۴ اعلام کنند تا با گران فروشان برخورد جدی صورت گیرد.

علاوه بر این سامانه ۱۳۵ تعزیرات هم مرجعی برای رسیدگی به شکایات همچون گران فروشی ها است. شهروندان برای دسترسی به این سامانه می توانند تمام مراحل گران فروشی اصناف و نانوایی ها را به تعزیرات به صورت غیر حضوری اعلام کنند.
طبق گفته مسؤلان قیمت نان های سنتی نباید تغییر کند چون که سه نوع آرد سبوس ۲۸ درصد ۱۶ هزار و ۹۰۰، آرد با سبوس ۱۸ درصد به قیمت ۱۵ هزار و ۳۰۰ تومان است که اغلب نانوایی ها از این آرد استفاده می نمایند و سبوس ۲۲ درصد هم ۱۶ هزار تومان است. این قیمت ها در سایت سازمان پشتیبانی از مصرف کنندگان درج شده است.

1401/02/18
14:59:38
5.0 / 5
238
تگهای خبر: ابلاغ , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت