از سوی قوه قضاییه مطرح شد

گامی برای شفافیت در بورس

گامی برای شفافیت در بورس علم عدل: قوه قضاییه اعلام نمود که در امتداد اجرای دستور رییس دستگاه قضا برای شفافیت در بورس، نمایش نامحدود مظنه ها اجرائی شده است.به گزارش علم عدل به نقل از ایسنا، مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام نمود:

دستگاه قضا همیشه بر حفظ حقوق عامه اهتمام ویژه ای داشته است که یکی از مصادیق حقوق عامه حفظ و صیانت از سرمایه های مردم و موضوع مهم و چالش برانگیز بورس است. در همین راستا، رییس قوه قضائیه جلساتی را با هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار و اعضای هیئت تحقیق و تفحص از سازمان بورس برگزار و بر لزوم شفاف کردن فرایندها در بورس برای رفع دغدغه مردم تاکید کرده است.

در این رابطه حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای ۲۰ آذرماه در دیدار با هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به دسترسی کارگزاری ها و سازمان بورس به تمام ردیف ها و سفارشات عرضه و تقاضا، گفته بود سهامداران عادی بصورت آنلاین حداکثر ۵ ردیف از سفارشات را می توانند ببینند و همین موضوع سبب ایجاد رانت و فساد شده است.

رئیس قوه قضاییه، عنوان کرد: همین طور دیده شده که صندوق ها بجای کد بورسی خود صندوق، با کدهای حقیقی که در صندوق سرمایه گزاری نموده اند در بورس شرکت می کنند و یا کدهای حقیقی صندوق را در اختیار دیگران قرار می دهند و آنها در بورس شرکت می کنند.

رئیس قوه قضاییه با اعلان اینکه همه این موارد می تواند ایجاد رانت و فساد کند، اظهار داشت: باید درباب همه این موارد شفاف سازی شود.

در جهت پاسخ به مطالبات رییس دستگاه قضا درباب رفع دغدغه های مردم در بازار سرمایه بورس و هرگونه رانت و فساد، هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار اسفند ماه سال قبل اعلام نمود عمق مظنه در اختیار همگان قرار خواهد گرفت و همه معامله گران آنلاین میتوانند این خدمت را از کارگزاران خود دریافت نمایند.

همچنین رییس سازمان بورس در نشست خبری خود در ۲۱ اسفند ماه سال قبل اعلام نمود که با بررسی زیرساخت های فنی در زمینه های مختلف از ۱۵ فروردین سال ۱۴۰۱ عمق مظنه ها برای تمام سهامداران در سامانه های آنلاین نمایش داده می شود.

اتفاقی مهم در امتداد عادلانه شدن دسترسی به کلیه سفارشات خرید و فروش در بورس از ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ و بنابر مصوبه هیات مدیره سازمان بورس، بعد از دو دهه انحصار در مشاهده سفارشات برطرف شد.

از این پس تمام معامله گران آنلاین به تمام سفارش های خرید و فروش در سامانه های معاملاتی بر خط کارگزاران دسترسی پیدا کردند.

تا قبل از این فقط کارگزاری ها امکان مشاهده همه سفارش ها را داشتند و فقط ۵ ردیف اول سفارشات خرید و فروش برای مردم قابل رویت بود

در همین راستا و بر طبق دستورات رییس دستگاه قضائیه، نمایش عمق مظنه نمادهای معاملاتی از تاریخ ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ از ۵ مظنه برتر به نمایش نامحدود مظنه های خرید و فروش سهام در سامانه های معاملاتی آنلاین کارگزاری ها تغییر یافت.

پیش از این قرار بود تنها ۲۰ مظنه سهام برای معامله گران بر خط (آنلاین) به معرض نمایش گذاشته شود، اما با بیان مدیر نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس و اوراق بهادار، این تعداد به نمایش نامحدود مظنه های خرید و فروش سهام تغییر یابد.

به گفته کارشناسان، دسترسی تمام معامله گران به عمق سفارشات موجب می شود روند قیمتی و حجمی معاملات به طور شفاف برای همگان قابل رویت و پیش بینی باشد. در این شرایط سهامداران به سادگی قادر به تشخیص شرایط روانی بازار خواهند بود و چنین اقدامی موجب حذف تبعیض ورانت اطلاعاتی می شود و با دسترسی سهامداران حقیقی رانت اطلاعاتی بی مدلول خواهد بود.

همچنین با افزایش عمق مظنه شفافیت بیشتر می شود و آنچه که تا حالا در دسترس کلیت بازار نبوده و فقط در اختیار کارگزاری ها بوده است، در اختیار مردم عادی و فعالان بازار سرمایه خواهد بود و نمایش نامحدود مظنه در ساختار کلی می تواند به عدالت اطلاعاتی و تقسیم شرایط یکسان منجر شود.منبع:

1401/01/16
20:26:33
5.0 / 5
239
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت