اژه ای در نشست صمیمی با قهرمانان المپیك، پارالمپیك و جهانی:

رسیدگی به دعاوی حقوقی ورزشی تخصصی خواهد شد

رسیدگی به دعاوی حقوقی ورزشی تخصصی خواهد شد رییس قوه قضائیه در واکنش به درخواست برخی ورزشکاران برای ایجاد شعب اختصاصی برای رسیدگی به مشکلات و دعاوی حقوقی ورزشکاران اشاره کرد: به دعاوی حقوقی ورزشی بصورت تخصصی رسیدگی خواهد شد.به گزارش علم عدل به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای بامداد امروز شنبه (۲۵ مهر ماه) در نشست صمیمی با قهرمانان المپیک، پارالمپیک و جهانی که در آستانه روز ملی تربیت بدنی و ورزش برگزار شد، نشاط را از ضروریات زندگی دانست و با اشاره به ابراز شادی مردم بعد از افتخارآفرینی ورزشکاران اظهار داشت: انسان یک دفعه وقتی داغ بر دلش بگذارند اشک می ریزد و یک دفعه هم از فرط خوشی اشک شوق می ریزد و مدال آوران در شادی مردم شریک هستند.
وی اشاره کرد: ارتباط ورزش قهرمانی با نشاط و سلامت روحی جامعه ارتباطی تنگاتنگ است و نه فقط ورزشکاری که روی سکوی قهرمانی می ایستد و خانواده و اطرافیان او بلکه خیل عظیمی از مردم از پیروزی یک ورزشکار ملی خوشحال می شوند.
رئیس قوه قضائیه از ورزشکاران بعنوان به عنوان یکی از پرمخاطب ترین اقشار جامعه یاد کرد و اظهار داشت: وقتی یک مسابقه ورزشی آغاز می شود، هم در زمان برگزاری مسابقه و هم بعد از آن مردم درد و رنج خودرا فراموش می کنند و نشاط وجودشان را فرا می گیرد که هیچ مشاور حقوقی و فرهنگی نمی تواند چنین کار بزرگی را انجام دهد.
محسنی اژه ای غلیان روح ملی و مذهبی در جامعه را از دیگر دستاوردهای قهرمانی ورزشکاران کشورمان دانست و اضافه کرد: خیلی از مردم ما خصوصاً افراد مذهبی تر جامعه در زمان مشاهده مسابقات جهانی تسبیح به دست برای پیروزی ورزشکاران عزیز کشورمان دعا می کنند که شما نمونه آنرا حتی پای منابر هم کمتر می بینید.
رئیس دستگاه قضا به رابطه ورزش با آموزه های اجتماعی اشاره نمود و اظهار داشت: ورزش درس های زیادی دارد که مسئولیت پذیری، جمعی کار کردن، نظم پذیری، احترام به نظر دیگران، تسلیم شدن در مقابل مقررات و افزایش اعتماد به نفس همچون آنهاست و باید این معیارها در زندگی جمعی حاکم شود.
محسنی اژه ای با ذکر نمونه ای در این خصوص اشاره کرد: یک تیم فوتبال ۱۱ نفره، برای هر کسی مسئولیت و جایگاه مشخصی تعیین شده و افراد یک تیم می کوشند از وظیفه ای که بر عهده شأن گذاشته شده تخطی نکنند، در مقابل اشتباه هم تیمی خود و خطای رقیب صبور باشند، در زمان برگزاری مسابقه از حکم داور که ممکنست اشتباه هم باشد تمکین می کنند و به اصول کار جمعی و مسئولیت پذیری و اطاعت پذیری پایبندند.
رئیس قوه قضائیه با اعلان اینکه نباید به مسابقات ورزشی بعنوان یک بازی نگاه شود، گفت: باید نگاه درست و واقع بینانه به ورزش داشت و ابعاد و زوایا و آثار مادی و معنوی آنرا احصاء و برمبنای آنها فرهنگ سازی کرد.
محسنی اژه ای «ورزش همگانی» را موضوعی مهم دانست و با تاکید بر اهتمام هر چه بیشتر وزارت ورزش و جوانان به آن اظهار داشت: امروز هزینه های زیادی به خاطر بی توجهی به ورزش می پردازیم که مهم ترین آنها هزینه های بیمارستانی و درمانی است.
وی اشاره کرد: سرمایه گذاری در زمینه ورزش به ویژه ورزش همگانی سبب کاهش سرمایه گذاری در زمینه درمان و همین طور پیش گیری از جرم می شود.
رئیس قوه قضائیه با اشاره به تاکید دین مبین اسلام بر تقویت روح و اراده در کنار تقویت جسم گفت: جوانی بهترین زمان ممکن برای تزکیه و تهذیب نفس است و اگر در این مقطع برای تقویت روح تلاش نشود، انجام این کار در سنین میانسالی و پیری بسیار دشوار خواهد بود.
محسنی اژه ای یکی از آثار مهم تقویت روحی را توجه به معنویات و روحیه ظلم ستیزی و پشتیبانی از مظلومان دانست و با تجلیل از توجه ورزشکاران کشورمان به نمادهای ارزشی در میادین ورزشی اظهار داشت: این که ورزشکار ما پس از پیروزی بر حریف خود نام مبارک ائمه اطهار را بر زبان می آورد و بر چفیه که نماد پشتیبانی از مظلومان و فلسطین و مبارزه با ظلم و اسرائیل غاصب است سجده می کند، بسیار باارزش و غرورآفرین است.
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم اجرای همه جانبه قانون جامع پشتیبانی از معلولان که مورد مطالبه ورزشکاران پارالمپیکی بود تاکید کرد و اظهار داشت که سازمان بازرسی کل کشور بر روش اجرای این قانون نظارت می کند و با هر گونه قصور و تخلف از قانون برخورد خواهد شد.
محسنی اژه ای از لزوم حمایت قضائی از ورزشکاران نیز سخن گفت و متذکر شد قوه قضائیه آمادگی دارد تا خلاءهای موجود در حوزه حمایت های معنوی و حقوقی از قهرمانان ورزشی را با ایجاد سازوکارهای مناسب با همکاری وزارت ورزش و خود ورزشکاران و قهرمانان رشته های مختلف ورزشی برطرف کند.
رئیس قوه قضائیه در واکنش به درخواست برخی ورزشکاران برای ایجاد شعب اختصاصی برای رسیدگی به مشکلات و دعاوی حقوقی ورزشکاران اشاره کرد: به دعاوی حقوقی ورزشی بصورت تخصصی رسیدگی خواهد شد.
اژه ای دراین زمینه به ذکر نمونه ای از مشکلات مطرح شده توسط یکی از بانوان ورزشکار حاضر در این جلسه اشاره نمود و اظهار داشت که «پیگیری حقوقی مطالبی چون سرقت مدال ها و احکام قهرمانان ملی و ارزش گذاری این اشیا گرانبها بطور قطع نیازمند بررسی کارشناسی و ایجاد پروسه تخصصی است که قوه قضائیه به آن توجه ویژه خواهد داشت».

1400/07/25
23:31:12
5.0 / 5
239
تگهای خبر: جرم , حكم , دستگاه , سابقه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت