دادستان كرمانشاه:

راه قاچاق گندم به خارج از كشور باید بسته شود

راه قاچاق گندم به خارج از كشور باید بسته شود کرمانشاه دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه با اشاره به ارزش چندبرابری قیمت گندم در کشورهای همسایه بواسطه شیوع بیماری کرونا، نسبت به قاچاق گندم از استان اعلام خطر کرد.


شهرام کرمی با اعلان اینکه شیوع و همه گیری بیماری کرونا منجربه کاهش نیرو در بخش کشاورزی و همین طور تغییرات در سیاست های صادراتی خیلی از کشورهای جهان شده، اظهارکرد: این مساله برنامه ریزی و هشدار خیلی از کشورهای منطقه را در زمینه امنیت غذایی بدنبال داشته است.
وی اشاره کرد: در این راستا، ازهم حالا کشورهای وارد کننده برای افزایش سطح ذخایر مواد غذایی خود درحال تلاش هستند و کشورهای بزرگ صادر کننده نیز برای محدودسازی صادرات خود اقدام می کنند که این مسئله افزایش کم سابقه قیمت محصولات غذایی اصلی مانند گندم و برنج را در بعضی از کشورها به همراه داشته که باتوجه به وضعیت فعلی قیمت ارز منجر به ارزش چند برابری قیمت گندم در کشورهای همسایه شده است.
دادستان کرمانشاه افزود: بر اساس گزارش های واصله، باوجود اهمیت گندم در نظام اقتصادی کشور و خصوصاً در وضعیت فعلی، تعدادی از افراد تحت عنوان "سلف خری" درتلاش هستند تا با بهره گیری از شرایط فعلی نسبت به انباشت و قاچاق محصولات راهبردی همچون گندم به کشورهای همسایه و کسب سود هرچه بیشتر اقدام نمایند.
وی اشاره کرد: این اقدام نه فقط سبب تشویش اذهان عمومی می شود، بلکه در وضعیت فعلی سبب بی نظمی در نظام اقتصادی و در نتیجه گران شدن نامتعارف قیمت نان بعنوان قوت غالب مردم خواهد شد.
کرمی با اعلان اینکه بر اساس گزارش های واصله برخی افراد سودجود از اکنون اماکنی را جهت انبار گندم در نظر گرفته اند، اظهار داشت: این افراد ضمن ارتباط مستقیم با کشاورزان و گهگاه تبلیغات در فضای مجازی عنوان می کنند که گندم را بصورت نقدی و با قیمتی بالاتر از نرخ مصوب دولتی خریداری می کنند.
دادستان کرمانشاه در ادامه به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص لزوم جلوگیری از قاچاق محصولات کشاورزی اشاره نمود و اظهار داشت: همین طور رئیس قوه قضائیه نیز همیشه تاکید دارد که دادستان های مناطق مرزی و بنادر با همکاری دستگاه های امنیتی و انتظامی باید با یک هماهنگی جدی، پیگیری مجدانه و اقدام بدون تسامح، فعال تر در مبارزه با قاچاق عمل کنند تا مردم تفاوت این مبارزه و نتایج آنرا به خوبی احساس کنند.
وی اشاره کرد: در ادامه اقدامات صورت گرفته در سال قبل در سطح استان مقرر است بمنظور پیش گیری از بی نظمی در نظام اقتصادی در جهت صیانت از حقوق عمومی و تامین آرامش ذهنی و روانی شهروندان در امر مبارزه با قاچاق گندم اقداماتی در دستور کار دستگاه های ذیربط قرارگیرد.
کرمی اعلام نمود: بدین سبب به همه دادستان های عمومی و انقلاب شهرستان های تابعه خصوصاً شهرستان های مرزی تاکید می نماییم، ضمن طرح موضوع در شورای تامین شهرستان و همین طور نظارت جدی بر دستگاه های متولی در امتداد صیانت از حقوق عمومی تمهیدات لازم را بمنظور مقابله با انبار و قاچاق گندم و یا آراد در حوزه قضایی مربوطه در نظر بگیرند.
وی عنوان کرد: همین طور فرماندهی مرزبانی استان با همکاری اداره کل اطلاعات و اطلاعات سپاه ضمن تقویت اشراف اطلاعاتی بر منطقه و حوزه استحفاظی بطور جد برای مقابله با قاچاق کالاهای اساسی خصوصاً گندم اقدام و به تشدید مبارزه با قاچاق در مرزهای کشور بپردازند. در این راستا لازم است مراقبت های بیشتری از مبادی ورودی و خروجی استان صورت گیرد.
دادستان کرمانشاه اضافه کرد: پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز، پلیس نظارت بر اماکن عمومی و اداره کل اطلاعات نیز با همکاری تعزیرات حکومتی امکان دپویی که خارج از سیستم دولتی خریداری شده اند را شناسایی و بر آنها نظارت کامل داشته باشند.
وی یادآورشد: استانداری هم باید با نظارت بر شرکت غله و خدمات تجاری تمهیداتی در نظر بگیرد که گندم در سریع ترین زمان ممکن از مردم خریداری شده و پرداخت وجه نیز نیز در اسرع وقت صورت گیرد.
کرمی اظهار داشت: پلیس فتا نسبت به شناسایی افرادی که بوسیله فضای مجازی نسبت به خرید غلات مانند گندم، جو، برنج و... بصورت عمده مبادرت می کنند اقدام و ضمن ستاندن تعهد کتبی به آنان هشدار داده شود که در صورت خرید و انبار نمودن گندم، تمامی محصولات دپو شده توقیف و به سیلوهای دولتی انتقال داده می شود.
دادستان کرمانشاه در آخر با تاکید براینکه یکی از روش های بسیار محتمل قاچاق گندم تحویل به کارخانجات آرد است تا بعد از تبدیل آن به آرد از کشور بیرون رود، اظهار داشت: استانداری باید با بهره گیری از سامانه خرید و فروش آرد به صنوف، خبازی ها و آزادپزها تمهیداتی در نظر گیرد که فروش گندم به کارخانه تنها متناسب با آردی که آنها به نانوایی ها تحویل می دهند انجام گیرد.1400/02/14
20:56:40
5.0 / 5
495
تگهای خبر: پلیس , خدمات , دادستان , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت