مهاجرنیا: بلد نیستیم با مردم حرف بزنیم، امر به معروف را تا چاقوكشی ادامه می دهیم

مهاجرنیا: بلد نیستیم با مردم حرف بزنیم، امر به معروف را تا چاقوكشی ادامه می دهیم علم عدل مهاجرنیا: بلد نیستیم با مردم حرف بزنیم، امر به معروف را تا چاقوكشی ادامه می دهیم


به گزارش علم عدل به نقل از خبر آنلاین، حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا در جلسه مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم با مبحث راهبردهای اصولگرایی در دهه پنجم انقلاب اسلامی، به بخشی از مبحث راهبرد تدبیری، با عنوان راهبرد «آتش به اختیار» اشاره نمود و اضافه كرد: در روایات از این بحث با عنوان مسئولیت همگانی و تكلیف شرعی یاد شده است كه در اصطلاح نظامی گری به آتش به اختیار معمول است ولی در بحث سیاست شاید نخستین بار مقام معظم رهبری به صورت جدی این بحث را مطرح نمودند.
وی با تصریح بر اینكه سوء برداشت هایی راجع به این بحث مطرح بود، تصریح كرد: حقیقتاً یك راهبرد بسیار مهمی است كه اگر درست معنا شود، می تواند ما را از وضع موجود خارج كند.
محقق علوم اسلامی توضیح داد: اولاً كه آتش به اختیار در چارچوب فقه حكومتی است. ما نظام اسلامی داریم. بنا نیست كه هرج و مرج و مغایر قانون شود و هر كسی طبق سلیقه اش عمل كند. در چارچوب فقه حكومتی شما یك وظیفه‌ی شرعی دارید و همه مسئولند، «كُلُّكُم راعٍ وَ كُلُّكُم مسؤول» این یعنی آتش به اختیار.
وی با اشاره به اینكه آبروی نظام و دین و روحانیت باید حفظ شود، از راهبرد آگاهی و تشخیصِ درست بعنوان مقدمه‌ی این راه یاد كرد و اضافه كرد: فقط موظف نیستیم حركت نماییم. موظفیم معرفت و علم پیدا نماییم و به مسائل شرعی هم آگاه شویم. ازاین رو تشخیص مصلحت یكی از شرایط اساسی آتش به اختیار در چارچوب نظام است.
وی در مرحله‌ی بعد، آتش به اختیار را در چارچوب امر به معروف و نهی از منكر دانست و عنوان كرد: بیرون از این دایره، كسی حق ندارد عمل كند. مقام معظم رهبری فرمودند شما می توانید نسب به منكرها ناراحتی و بغض داشته و قلباً متنفر باشید. در چهره هم نشان دهید كه از این كار زشت خوشتان نمی آید و حتی به شكل زبانی، اعلام و امر كنید كه این كار را بكن یا نكن، اما كسی حق ندارد اقدام فیزیكی داشته باشد و ایشان جایز نمی دانند؛ چون نقض قوانین جمهوری اسلامی است.
استاد حوزه و دانشگاه تصریح كرد: وقتی قانون داریم، به جای كتك زدن، شما این فرد را دستگیر كنید و تحویل مراجع قضایی بدهید، آن جا هرچه خواستند طبق قانون عمل كنند. اما اگر بنا باشد هر پلیسی و هر شخصی بخواهد خودش اقدام نماید، كه نمی گردد.
وی با انتقاد از برخوردهای اشتباه در امر به معروف و نهی از منكر، خاطرنشان كرد: متأسفانه تا امر به معروف می نماییم، شهید می دهیم. یكی از میادین شهادت ما، پارك لاله و پارك ملت و این طور جاها است، چرا؟ چون ما بلد نیستیم با مردم حرف بزنیم. هنوز یاد نگرفته ایم با هم وطنانمان حرف بزنیم.
وی تصریح كرد: همین كه دیدید كار به درگیری فیزیكی كشیده می شود، تكلیف از شما ساقط است. ولی ما اینقدر ادامه می دهیم تا به چاقوكشی برسد. در حالیكه پایبندی به مقررات و قوانین لازم است. رعایت نزاكت اجتماعی و شئون اخلاقی، پیش فرض های راهبرد آتش به اختیار است. منكر را با منكر نمی گردد جواب داد و ناامنی و هرج و مرج درست كرد.
مهاجرنیا برای راهبردهای پنجگانه‌ی تدبیری، چهار راهكار عملی بیان كرد و اظهار داشت: گاهی به صورت تهاجمی باید عمل شود. یعنی انفعالی عمل نكنیم. واكنشی نباشیم. منتظر ننشینیم تا یك اتفاقی بیفتد بعد ما هم وارد شویم. مسئله تهاجم فرهنگی، حقیقتاً اینگونه بود.
وی خاطرنشان كرد: انقلاب اسلامی، هجوم ضد استكبار شرق و غرب را آغاز كرد ولی ما اینقدر درنگ كردیم كه تهاجم آنها ضد ما آغاز شد و ما شدیم مدافع. روشن است كسی كه در موضع دفاع قرار می گیرد، كم می آورد و این مهاجم است كه می تواند پیروز شود.
وی با اشاره به اینكه گاهی موضع تدافعی باید داشت، اضافه كرد: گاهی هم شرایط محافظه كارانه است. مصلحت اندیشانه است. البته محافظه كاری در ادبیات سیاسی ما چیز بدی تلقی می گردد و واقعاً هم ممكن است منفی باشد. اما گاهی به معنای احتیاط و عقلانیت است كه بی گدار نباید به آب زد.
پژوهشگر سیاسی با خاطرنشان كردن اینكه چهارمین رویكرد در ورود به راهبردهای تدبیری، به صورت رقابتی است، عنوان كرد: برای پیشرفت امور باید زمینه‌ی رقابت تولید شود. به تنهایی كار پیش نمی رود. نگاه اصلاحی به این راهبردها نگاهی است كه به صورت رقابت و مشاركت اجتماعی در همه‌ی جامعه باید به فرهنگ عمومی تبدیل گردد. 17216

1397/03/29
15:13:03
5.0 / 5
3825
تگهای خبر: اسلامی , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت