مهاجرنیا: مسئولین در كار یكدیگر دخالت نكنند، هیچ كشوری در دنیا به اندازه ایران دشمن ندارد

مهاجرنیا: مسئولین در كار یكدیگر دخالت نكنند، هیچ كشوری در دنیا به اندازه ایران دشمن ندارد علم عدل مهاجرنیا: مسئولین در كار یكدیگر دخالت نكنند، هیچ كشوری در دنیا به اندازه ایران دشمن ندارد


به گزارش علم عدل به نقل از خبر آنلاین، حجت الاسلام محسن مهاجرنیا استاد حوزه و دانشگاه در پنجمین جلسه مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم كه با مبحث راهبردهای اصولگرایی در دهه پنجم انقلاب اسلامی در تبیین راهبردهای اصول گرایی تصریح كرد: اندیشه انقلاب با محیط درون خود و محیط بیرونی دائما سروكار دارد، در محیط درونی خود ظرفیت ها و فرصت هایی در اختیار داشته كه می تواند از این مزیت ها برای حركت خود استفاده نماید، از بیرون هم دائما با یكسری ضعف ها و تهدیدها روبروست.

وی با بیان این كه برای برون رفت از مشكلات سیاسی، اقتصادی و...نیاز به راهبرد است، اظهار داشت: با راهبردها و جهت گیری های كلان می توان حركت كرد، بزرگترین راهبرد در دنیای امروز نگاه معرفتی و دانشی و پیش فرض های اعتقادی و نظری است كه می توان بر مبنای آنها حركت كرد. وی تصریح كرد: یكی از وظایف نیروهای انقلابی این است كه فرهنگ انقلاب را دائما بازسازی كرده و به نسل نو آموزش دهند تا آنها هم همراه انقلاب شوند كه متأسفانه این كار به درستی صورت نگرفته است.

وی عنوان كرد: در اصطلاح جامعه شناسی دو پدیده لحظه به لحظه وجود دارد؛ یكی بحث فرهنگ پذیری و دیگری جامعه پذیری است، یعنی دائما بایستی عناصر فرهنگی خویش را به جامعه آموزش داد و تزریق كرد زیرا جامعه دائما در حال تولد و نو شدن است.

پژوهشگر علوم سیاسی خاطرنشان كرد: هیجانات انتخاباتی و آوردن مردم پای صندوق های رأی، هیجانات مقطعی است. مردم باید با آموزش مستمر و راهبرد تعلیمی، فعال شوند.

مهاجرنیا با تاكید بر آموزش مداوم ارزش های اخلاقی به جامعه خاطرنشان كرد: برای حفظ جامعه در مسیر صحیح خود، اصول گرا كردن و پایبند كردن جامعه به ارزش های دینی، الهی، اخلاقی و انقلابی، نیاز به آموزش مداوم وجود دارد، البته بخشی از این آموزش ها در محیط خانواده، مدرسه، دانشگاه، مساجد و... جریان دارد؛ اما متأسفانه روی همین بخش ها هم كار نشده است و نقش فرهنگ پذیری در خانواده ها و جوانان بسیار كم رنگ شده است. اصول گرایی در بخش های جامعه، خانواده، دانشگاه و مدرسه، باید راهبردی عمل كند تا بتواند فرهنگ انقلابی را تولید و به نسل جدید منتقل كند. حجت الاسلام مهاجرنیا عنوان كرد: كار در این زمینه به دو صورت است، كار نخست این است كه تولید بینش و اعتقادات باید متناسب با نیازهای روز صورت گیرد. بینش ها باید به صورت مداوم مورد بازسازی قرار گیرند، چراكه نسل امروز بینش های چند دهه قبل را نفهمیده و دریافت نمی كند.

وی ادامه داد: بر مبنای راهبرد تعلیمی ساختارها و رفتارهای سیاسی و مدیریتی باید اصلاح شود. هر مسئولی پیش از پذیرش مسئولیت باید متناسب با آن منصب آموزش لازم را ببیند. هر مسئولی كار خویش را باید به صورت صحیح انجام داده و در كار دیگران دخالت نكند این دخالت ها نشان داده است نقص آموزشی وجود دارد.

مهاجرنیا اخطار داد: بحران اخلاقی جامعه حقیقتا به اوج خود رسیده است و جامعه به لحاظ فردی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی رنج می برد، از این رو آموزش مداوم اصول اخلاقی، دینی و ارزشی ضروری می باشد تا آثار آن واكسینه شده و ماندگار شود.

وی مطرح كرد: حاكمیت نظام ولایی ما مبتنی بر نظام دانایی است، نظام دانایی زمانی فعالانه نقش آفرینی می كند كه به نسل جدید منتقل شود هم مردم بر مبنای ریل گذاری و به صورت آگاهانه حركت كنند و هم به لحاظ حاكمیتی و سیاسی مبنای تصمیم گیری و تصمیم سازی و مدیریت، دانش و آگاهی باشد مهاجرنیا با تاكید بر این كه در سیستم اقتصادی، توسعه بایستی مبتنی بر دانش باشد، بیان كرد: اقتصاد مقاومتی كه رهبر معظم انقلاب بر آن تاكید دارند، همین دانش محوری است، جامعه اگر دانش محور باشد، تحریم ها نمی تواند فشاری بر آن وارد كند، چراكه محصول فكر و عقلانیت خویش را در اختیار دارد، اگر سیستم آموزش محور نشود، لزوما مبتنی بر نیرنگ بازی می گردد.

ایشان پایبندی به ارزش های اعتقادی و اخلاقی را لازمه همراهی مردم دانست و تاكید كرد: در جهت دهی و حركت توده مردم در مسیر صحیح، زمانی می توان مردم و جامعه را با خود همراه كرد كه متولیان امور به اصول و ارزش ها پایبند بوده، در مسیر قرار گرفته و مبتنی بر یك نقشه راه حركت كنند.

وی خاطرنشان كرد: هیچ كشوری در دنیا به اندازه ایران دشمن ندارد و رهبر انقلاب هم دائما بر دشمن شناسی تاكید دارند، دین اسلام هم تولی و تبری را مورد تاكید قرار داده است، تبری به معنای اعلام برائت از دشمن است، اما تا دشمن شناخته نشود، چگونه می توان از آن اعلام برائت كرد. برخی مصادیق این اعلام برائت را دائما در تاریخ جستجو می كنند، درحالی كه دشمن امروز را باید شناخت كه اسرائیل و آمریكاست.

وی ادامه داد: فرهنگ انقلاب اسلامی از ابتدا یك فرهنگ تهاجمی بود و ضد موجودیت شرق و غرب عالم شكل گرفت، اما امروز خبری از آن تهاجم نیست، امروز منفعل شدیم به جای استفاده تهاجمی از ابزارهای تكنولوژیك مانند تلگرام آن را تعطیل می نماییم. اگر از این ابزار بهره عالمانه می گرفتیم مطمئن باشید آمریكا و غرب آن را از دست ما می گرفتند اما امروز ما در چه حالی هستیم؟

استاد حوزه و دانشگاه عنوان كرد: در این راهبرد دو سامانه مستقیم و غیر مستقیم بایستی تعریف شود، كه ارزش ها انقلاب اسلامی و اصول گرایانه، اعتقادات، اخلاقیات و هنجارها بررسی شود، اگر كسی بگوید اصول گرا است و به این امور توجهی نداشته باشد، یقینا خلاف واقع می گوید، ازاین رو یك سامانه مستقیم باید تعریف شود، یعنی وظیفه ما است كه برای تبیین ارزش های انقلاب اسلامی وارد عمل شویم.
2727

1397/02/26
15:28:45
5.0 / 5
3750
تگهای خبر: اسلامی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت