اصلاح‎طلبان باردیگر اعتماد عمومی را به مسلخ می‎فرستند؟

اصلاح‎طلبان باردیگر اعتماد عمومی را به مسلخ می‎فرستند؟ علم عدل اصلاح‎طلبان باردیگر اعتماد عمومی را به مسلخ می‎فرستند؟


به گزارش علم عدل به نقل از خبر آنلاین، كار اصلاح طلبان به جایی رسیده كه هرازگاهی باید یك نفر از هم طیفی های شان به آنان گوشزد كند كه راهی را كه در پیش گرفته اند، خطاست. آنها با پذیرش استعفای محمدعلی نجفی در شهرداری تهران، هنوز در گیر و دار گزینه های پیشنهادی احزاب برای شهرداری پایتخت قرار دارند. باآنكه از 28 نفر پیشنهادی، هم اكنون به لیستی 7 نفره دست یافته اند اما باز هم نمی توان فهمید كه با كدام مصلحت در حال پیش روی هستند؛ مصلحت اتحاد ملتی ها، همه اصلاح طلبان و یا خیر و صلاح مردم تهران؟!

این اختلافات در شورای شهر تهران كه تمامی كرسی های آن را جریان اصلاحات در تصرف خود گرفته در حالی دیده می گردد كه بزرگان این جریان، یك به یك در رسانه ها ظاهر شده و در مقام رفع آن از در سفارش و نصیحت برآمده اند.

نگرانی هایی كه گاها بعضی از اعضای جریان اصلاحات را درگیر خود كرده، به لحاظ درسی است كه از گذشته گرفته اند؛ درسی كه از انتخاب محمود احمدی نژاد و هموارسازی مسیر بهشت تا پاستور برای اصولگرایان، گرفته شده آنها را نگران عملكردی كرده كه نتیجه اش چیزی جز كاهش اعتماد عمومی به این جریان سیاسی نیست. این مورد كه به نگرانی هایی در پایگاه اصلاح طلبان دامن زده، تا چه اندازه می تواند روی واقعیت به خود بگیرد؟ عارف؛ نصیحت گری كه خود عامل اختلاف شد
محمدرضا عارف، رییس فراكسیون امید مجلس كه خود یك پای داستان اختلافات شورای شهر تهران و به تبع آن اصلاح طلبان است، هم نتوانسته نگرانی خویش را از اختلافاتی كه در این جریان وجود دارد، پنهان كند. او كه یكی از گزینه های اتحاد ملت برای شهرداری تهران به حساب می آمد، باآنكه بخوبی می داند كه حزب حامی او یك سمت ماجرای اختلافات شورای شهر برای انتخاب مسافر بهشت است اما باز هم از خدشه به اعتماد عمومی هراس دارد و نمی خواهد كه این مورد هم همچون شورای یكم دامن اصلاحات را بگیرد.

او می گوید: «مردم در انتخابات سال ۹۶ در تهران و اغلب كلانشهرها به لیست امید اعتماد كردند و رای قاطعی به گفتمان اصلاح طلبی دادند. هزینه هایی برای تهیه لیست امید در تهران داده شد و اعضای شورای شهر تهران باید به عقبه گفتمانی خود توجه داشته باشند و در مسیری حركت نكنند كه سبب بی اعتمادی مردم به این گفتمان شود.» (اینجا)

با این حال همچنان از او بعنوان یكی از گزینه های شهرداری تهران یاد می گردد و چهره هایی نظیر صادق زیباكلام بر این باورند كه عارف را برای كنار زدن محسن هاشمی علم كرده اند. سرخوردگی مردم و بلایی كه بر سر مدیریت شهر تهران آمد
این استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران، باآنكه از بغض و كینه ماندگار اصلاح طلبان به مرحوم هاشمی رفسنجانی می گوید و همان را پس از گذشت 20 سال قابل سرایت به پسرش می داند اما دلیل این اختلاف افكنی اعضای شورا را به علت اتفاقاتی می داند كه در دوره اول این شورا شاهد بوده ایم. او خروج عبدالله نوری از شورای اول را یادآور می گردد و با تاكید بر اینكه اختلافات درون شورا از همان زمان آغاز شد، می گوید: خروج هاشمی از شورای پنجم به صلاح نیست. با این حال او هم همچون فعالان اصلاح طلب است كه نسبت به اختلاف افكنی ها اخطار می دهد. او می گوید: «در شورای اول كار به جایی رسید كه آقایان اصغرزاده و عطریانفر رو در روی هم قرار گرفتند و كار به دعوا و جدال كشیده شد و عملا شورا از بین رفت. به رغم امیدها و انتظارات فراوان، در نتیجه سرخوردگی ای بوجود آمد و مردم دیگر خیلی به انتخابات شوراها توجهی نكردند و در نتیجه شهرداری به دست اصولگرایان افتاد. آنها با یك اقلیتی توانستند شورای دوم و سوم را از آن خود كرده و پس از آن هم ریاست شهرداری را به قالیباف سپردند و حاصل آن بلاهایی بود كه بر سر مدیریت شهر تهران آمد.» (اینجا) اصغرزاده و پدیده ای بنام اصلاح طلبان پفكی!
ابراهیم اصغرزاده باآنكه خارج از گود، نظاره گر بازی اصلاح طلبان است اما شاید بهترین گزینه ای باشد كه می تواند این جریان سیاسی را از اختلافات موجود برحذر دارد. او عضو شورای شهری بود كه آوازه اختلافات آن هنوز هم لرزه بر اندام اصلاح طلبان می اندازد.

اصغرزاده برای اصلاح طلبان وصف «پفكی» و «نمایشی» را برمی گزیند و می گوید: اینها در مسئله شورای شهر و شهردار معتقدند شهردار باید كسی باشد كه با همه بسازد یا درباره وزرا توصیه می كردند وزیری انتخاب گردد كه دستگاه های دیگر به آن اعتراض نداشته باشند.

اصغرزاده در حالی از استیصال اصلاح طلبان برای انتخاب شهردار تهران یاد می كند كه خودش محور اختلافات و درگیری های شورای اول تهران بود. با این حال در سفارش ای خطاب به اصلاح طلبان می گوید: شرایط را به سمتی نبرید كه جوی از ناامیدی را به جامعه شهری القا كنید. ما الان در شرایط خوبی نیستیم. هم اصلاح طلبان و هم دولت تحت فشار قرار دارند. سال 97 سال سختی خواهد بود و ممكن است با شرایط متفاوتی مواجه شویم كه به كلان شهرها هم كشیده شود. (اینجا)

اصغرزاده در حالی سفارش می كند كه یك قوه عاقله هماهنگی را در شورای شهر ایجاد كند، كه در همان شواری اول هم قوه عاقله ای برای حل مشكلات تشكیل شده بود اما منفعت طلبی، خودمحوری و رفتار غیردموكراتیك اعضا در نهایت منجر به انحلال آن شورا شد. وفای به میثاق نامه به چه قیمت؟
رسول منتجب نیا، قائم مقام سابق حزب اعتماد ملی هم در گیر و دار اختلافات شورای شهر تهران، ترجیح داد اصلاح طلبان را از بعد دیگری راهنمایی كند. او بهانه ای را كه شورایی ها برای عدم حضور محسن هاشمی در شهرداری تهران مطرح كرده اند، مورد نقد قرار می دهد و ورود یك چهره اصولگرا به شورا را اصلا مبحث ناپسندی نمی داند. او می گوید: «اگر بنا شود شایسته ترین فرد را برای سمت شهرداری در نظر بگیریم، باید از آن استقبال نماییم حتی اگر باعث شود فردی غیر اصلاح طلب وارد شورا شود.» (اینجا)

اما این سفارش منتجب نیا به نظر نمی رسد خیلی مورد توجه اعضای شورا باشد. آنها یك دلیل محكم برای عدم موافقت با حضور محسن هاشمی در شهرداری تهران دارند كه منشا اختلافات حال حاضر بین اصلاح طلبان شده، و آن میثاق نامه ای است كه پیش از ورود به شورا، اعضا مبادرت به امضای آن كرده اند. خروج هاشمی، تكرار تجربه نوری
محسن رهامی همچون اصلاح طلبانی است كه برای بازگشت این جریان به سیاست تلاش زیادی كرده و این روزها نگران از بین رفتن اعتماد عمومی به اصلاح طلبان است. او می گوید: «در شورای شهر اول با بیرون رفتن آقای عبدالله نوری تشتت بین اعضا بیشتر شد ازاین رو دوستان تشكیلاتی و حزبی توجه نمایند، اصلاح طلبان یك بار این وضعیت را تجربه كردند كه منجر به شكست اصلاح طلبان در شورای شهر اول و انحلال آن شورا شد و مردم برای دو دوره به هیچ وجه دیگر به اصلاح طلبان روی خوش نشان ندادند.» (اینجا)

رهامی در حالی این مورد را مطرح می كند و نگران تكرار اتفاق شورای شهر اول است كه شخصا از حامیان شهردار شدن محسن هاشمی است و دلیل اختلافات موجود بر سر خروج او از شورا را بی اساس می داند. با وجود هشدارهای پیاپی چهره های اصلاح طلب، باز هم شورایی ها بدون توجه به تبعات اختلافات خود به پیش می روند؛ اختلافاتی كه بعید نیست از آنها شورای اولی را بسازد كه نتیجه اش شورای دوم و سومی می گردد كه با حضور حداقلی مردم، جریان رقیب را روانه پارلمان شهری كرد. اصلاح طلبان حتما یادشان هست كه برای بازگرداندن اعتماد عمومی، چند سال به انتظار نشستند و در این سالها كشور را دو دستی تقدیم چه كسانی كردند، آیا آنها باز هم اعتماد عمومی را قربانی خواسته های خود می كنند؟ 27215

1397/02/10
15:03:35
5.0 / 5
3104
تگهای خبر: حامی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
حقوق و وكالت، مشاوره حقوقی آنلاین و خدمات وكالتی
alameadl.ir - حقوق مادی و معنوی سایت علم عدل محفوظ است

علم عدل - وکالت و حقوق علم عدل

حقوق و وکالت